Ruch na polskich lotniskach powoli wraca już do normy, po tym jak dziś rano otwarta została przestrzeń powietrzna nad Polską dla samolotów rejsowych. Jednak nie wszyscy przewoźnicy zdecydowali się na wznowienie połączeń, nie wszystkie loty będą też realizowane zgodnie z planem.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej o godz. 7 rano otworzyła niebo dla samolotów pasażerskich. Oznacza to, że na wszystkich polskich lotniskach mogą już lądować i startować samoloty. Od czwartku operacje te nie mogły być w pełni wykonywane, ponieważ Agencja etapami zamykała i częściowo otwierała przestrzeń powietrzną z powodu chmury pyłów wulkanicznych znad Islandii.

Decyzja Agencji pozwoliła polskiemu przewoźnikowi LOT na uruchomienie większości swoich rejsów z Warszawy. Na lotnisku Chopina pierwsze samoloty wystartowały tuż po godz. 7 rano. Ruch odbywa się bardzo płynnie, pasażerowie na bieżąco są odprawiani. W odpowiednich punktach terminalu pasażerowie są informowani, gdzie mają się udać do odprawy.

Samoloty startują zgodnie z rozkładem. Nie ma też większych opóźnień w ich przylotach. Z Warszawy odleciały samoloty m.in. do Chicago, Belgradu, Barcelony, Wiednia, Frankfurtu, Gdańska, Krakowa. Wylądowały zaś z USA, Duesseldorfu, Amsterdamu, Krakowa.

Zobacz również:

Kraków

Przyjmowanie samolotów rozpoczął też Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice. Władze lotniska szacują, że odbudowanie normalnej siatki połączeń z Krakowa zajmie przewoźnikom kilka dni.

Do Krakowa przyleciały samoloty takich przewoźników jak LOT, EasyJet, Norwegian, które są odprawiane przed drogą powrotną. W powietrzu są kolejne samoloty. Kilka lotów porannych zostało odwołanych, ale od godzin południowych ruch ma być już prawie normalny.

Poznań

Po godz. 7 do Poznania zgodnie z planem przyleciał samolot z Warszawy i wyleciał do Warszawy. Nie odbyły się natomiast poranne rejsy do Monachium i do Frankfurtu. Jak powiedziała Hanna Surma, rzecznik prasowy poznańskiego portu lotniczego, decyzja PAŻP niewiele zmienia w sytuacji pasażerów, bo większość lotów jest nadal odwołana. Wiadomo też, że samoloty Ryanair nie będą kursowały do jutrzejszego popołudnia.

Katowice

Z katowickiego lotniska w Pyrzowicach pierwsze samoloty wystartowały ok. godz. 11. Były to rejsy linii Wizz Air do Londynu-Luton, Eindhoven i Barcelony, które - również według informacji przewoźnika - nie zostały odwołane. Po południu oczekiwany był pierwszy lot czarterowy z Egiptu.

Gdańsk

Bardzo powoli powraca ruch na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie. Wczesnym przedpołudniem z gdańskiego lotniska wystartowały cztery samoloty, m.in. do Warszawy i Rzymu. W sumie wykonanych zostało siedem operacji lądowań i startów.

Podobnie wygląda sytuacja na lotnisku we Wrocławiu. Mimo otwarcia przestrzeni powietrznej ruch samolotów w tym porcie jest nadal ograniczony. Nie przywrócono większości rejsów zagranicznych, bo przewoźnicy nie podjęli jeszcze decyzji o wznowieniu lotów. Odbyły się dwa poranne rejsy na trasie Wrocław-Warszawa. Nadal nie kursuje większość samolotów na trasach zagranicznych. Ryanair poinformował o odwołaniu swoich rejsów z Wrocławia do czwartku do godziny 13. Możliwe jednak, że przewoźnik zmieni tę decyzję.