Donald Trump chwali premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, nazywając go "właściwym facetem na te czasy". Prezydent Stanów Zjednoczonych w wywiadzie dla londyńskiego radia LBC skrytykował za to uzgodnioną przez brytyjski rząd umowę z UE, twierdząc, że ogranicza ona możliwości handlu z UE. Ocenił także, że objęcie władzy przez lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna byłoby złe dla Zjednoczonego Królestwa.

Nietypowy wywiad z Trumpem przeprowadził Nigel Farage - lider prawicowej, eurosceptycznej Partii Brexitu. Zwolennik wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na antenie LBC prowadzi jeden z programów.

Chcemy handlować z Wielką Brytanią, a oni chcą handlować z nami. I szczerze mówiąc, ta umowa, w ramach pewnych aspektów umowy... nie możesz tego zrobić, nie możesz tego zrobić, nie możesz handlować. Nie możemy zawrzeć umowy handlowej z Wielką Brytanią. Pod pewnymi względami bylibyśmy wykluczeni, co byłoby śmieszne - mówił Trump, który w przeszłości wyrażał poparcie dla wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia.

Dodał, że gdyby nie porozumienie z UE, handel na linii Wielka Brytania-Stany Zjednoczone mógłby być "cztery-pięć razy większy". 

Boris Johnson "fantastyczny człowiek"

Mimo krytyki porozumienia Trump bardzo przychylnie wyrażał się o samym Johnsonie. On jest fantastycznym człowiekiem i myślę, że jest właściwym facetem na te czasy. I wiem, że ty (Farage) i on skończycie, robiąc coś, co może być wspaniałe. Jeśli ty i on zbierzecie się razem, to będziecie, no wiesz, niepowstrzymaną siłą - mówił Trump do Farage'a.

Prezydent Trump skrytykował natomiast lidera opozycyjnej, lewicowej Partii Pracy. Jego zdaniem "Jeremy Corbyn byłby zły dla waszego kraju". Byłby taki zły, poprowadziłby was złą drogą. Poprowadziłby was w takie złe miejsca - przekonywał Trump.

Jeremy Corbyn zarzuca Donaldowi Trumpowi ingerencję w wybory

Do słów Trumpa odnieśli się zarówno sam Corbyn, jak i rzecznik Johnsona. Zdaniem lidera laburzystów prezydent USA ingeruje w brytyjską kampanię wyborczą, "by jego przyjaciel Boris Johnson został wybrany". 

Z kolei rzecznik Downing Street bronił zawartej przez premiera umowy. Zgodnie z tym nowym porozumieniem cała Wielka Brytania opuści unię celną z UE, co oznacza, że możemy zawierać na całym świecie nasze własne umowy o wolnym handlu, z czego skorzysta każda część Wielkiej Brytanii - mówił.

Założone w 1973 roku radio LBC to pierwsza brytyjska licencjonowana komercyjna stacja radiowa. Ma formułę radia mówionego i skupia się głównie na tematach politycznych i społecznych.