Śledzie na słodko proponuje Maja Dutkiewicz

Składniki:
- 1 kg śledzi (ale ładnych matiasów, białych, tłustych. Od razu odrzucamy szare, porwane i na pierwszy rzut oka paskudne)
- 1 kg cebuli (albo 8 średniej wielkości), można użyć kilku cebul białych o delikatniejszym smaku
- paczka rodzynek sułtańskich lub królewskich (soczystych, miękkich)
- łyżeczka papryki słodkiej + szczypta ostrej
- odrobina majeranku i pieprzu do smaku
- olej winogronowy

Śledzie trzeba opłukać z pierwszej soli. Potem moczymy je w mleku, najlepiej w lodówce. Tak długo moczymy, dopóki nie uzyskamy odpowiedniego smaku (jeśli lubimy słone - to moczymy krócej, jeśli mniej słone - to dłużej). Dwie godziny powinny wystarczyć. Potem odsączamy śledzie na sitku, kroimy w 3-centymetrowe dzwonka. Układamy na półmisku z wyższym brzegiem. Cebulę kroimy w półplasterki. Niezbyt grube, ale też nie za cienkie. Na patelni rozgrzewamy olej winogronowy (sporo), wrzucamy pokrojoną cebulę i powoli smażymy. UWAGA - powoli, na małym ogniu, aż do miękkości i słonecznego koloru. Trwa to około pół godziny. W połowie smażenia cebuli wrzucamy rodzynki. Mieszamy wszystko cały czas, by się nie przypaliło (bo wtedy dobry smak bierze w łeb). Na samym końcu smażenia dodajemy paprykę słodką i ciut tej ostrej oraz ciut majeranku. Mieszamy. Studzimy. Cebula nie musi być zimna, może być lekko ciepła, ale nie GORĄCA! Na pokrojone dzwonki śledzia, nakładamy aromatyczną cebulę. Polewamy jeszcze całość olejem z winogron. Śledzie najlepsze są jak się przegryzą. Czyli na następny dzień:) Przechowywać pod przykryciem, by nie wyschły. W lodówce.

Fasola z suszonymi śliwkami

Składniki:

- fasola "Jaś" - 1 kilogram
- suszone śliwki - 200 gramów
- cukier do smaku

Danie bardzo proste, dla początkujących! Moczymy fasolę przez 12 godzin! Później gotujemy tak, żeby była miękka. Dorzucamy śliwki. Wcześniej możemy je pokroić na mniejsze kawałki. Odcedzamy fasolę i nieco solimy. Można także posłodzić dla smaku. Dla ambitnych - wersja z cebulą. Na patelni smażymy cebulę, którą później dorzucamy do fasoli. Następnie przygotowujemy zasmażkę - mąka i masło. Wszystko razem mieszamy. Powodzenia:)

Na następnej stronie znajdziecie przepis na pyszne makówki!