​Święta coraz bliżej i gorączka zakupów coraz mocniej będzie dawać się nam we znaki. Jeśli nie macie pomysłu na prezent albo nie chcecie tracić czasu na snucie się po sklepach w tłumie - to najlepszy adres! Nasi dziennikarze zwarli szyki, zrobili burzę mózgów i wybrali (całkiem subiektywnie!) najlepsze propozycje na świąteczne podarunki.

Prezenty oczywiście powinny być dobrane do konkretnej osoby. Czasem jednak ciężko jest znaleźć coś oryginalnego i zarazem mieć poczucie, że nie popełniło się gafy i podarowany drobiazg będzie się podobał.

Zawsze dobrym pomysłem są książki. Wchodząc do księgarni można się jednak zgubić w natłoku tytułów i kolorowych okładek. Katarzyna Sobiechowska-Szuchta wybrała jednak dla Was najciekawsze pozycje, po które warto sięgnąć.

Cała Polska tańczyła. Cała Polska śpiewała. Teraz cała Polska gotuje. W sklepach z książkami pojawiło się wiele nowych pozycji o kuchni i z kuchnią w tle. W
"Nigella ucztuje" Nigella Lawson podrzuca przepisy na Boże Narodzenie, Święto Dziękczynienia czy Chanukę . Paulina Wnuk napisała "Kuchnię filmową" . Znajdziecie tam legendarne cheeseburgery z "Pulp Fiction" czy krem sułtański z "Dziewczyn do wzięcia". "Dom pełen smaku" to jest z kolei propozycja od Basi Ritz , zwyciężczyni i pierwszej edycji Masterchef. A w książce "Wyprawy po przyprawy" Stevie Parle i Emma Grazette postanowili na nowo odkryć sześć przypraw schowanych w naszych kuchennych szafkach.

Wśród nowości na półkach w księgarniach jest "Drugi dziennik" Jerzego Pilcha , w którym autor pisze m.in o tęsknocie za zdrowiem. Dla panów jest "Poradnik przetrwania w życiu", w którym Bear Grylls występuje w roli osobistego trenera charakteru. Kto lubi kryminały znajdzie "Ostatni ślad" Charlotte Link .

A dla młodszych czytelników jest m.in "Felix, Net i Nika oraz sekret Czerwonej Hańczy. Tom 12" , czyli kolejna część lubianej przez dzieci serii autorstwa Rafała Kosika. Są też "Nowe przygody Bolka i Lolka". Książka na 50. urodziny bohaterów popularnej kreskówki. A Agnieszka Chylińska napisała drugą książkę dla dzieci - "Zezia, Giler i Oczak".

Te propozycje nadadzą się i dla bliskiej i dalszej rodziny oraz znajomych i kolegów z pracy.

Najciekawsze propozycje dla fanów gadżetów wyłuskał Piotr Bułakowski:

Przed kupnem gadżetu warto zastanowić się czy ma on być funkcjonalny, czy tylko pełnić rolę zachcianki. Zanim zdecydujemy się kupić na przykład uciekający budzik dla śpiocha warto rozważyć zakup stacji pogody z funkcją alarmu. Ceny porównywalne - kilkadziesiąt złotych. Gadżet łatwo dostosować do zainteresowań obdarowanej osoby.

Dla sportsmenów i sportsmenek dobrym prezentem będzie zegarek do biegania z pulsometrem i GPS-em. To jednak spory wydatek - od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych.

Tańsze rozwiązanie to kamera sportowa, która jednocześnie może pełnić funkcję wideorejestratora. Przydatna opcja dla kierowcy, który często wyrusza w trasy. Koszt ok. 200-300 złotych.

Fan muzyki natomiast na pewno ucieszy się ze słuchawek, które dzięki panelom słonecznym ładują nasz odtwarzacz Więcej o tym sprzęcie TUTAJ .

Jeżeli mamy w domu maniaka lotnictwa, możemy kupić jeden ze zdalnie sterowanych helikopterów. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a dają dużo frajdy. Wbrew pozorom może to też być dobry prezent dla fotografa albo filmowca, ale w tym przypadku trzeba mieć na koncie więcej pieniędzy. Od ok. 2 tysięcy złotych możemy kupić zdalnie sterowane quadrocoptery do zamocowania małego aparatu albo kamery sportowej.

Odwiecznym problemem są też prezenty dla dzieci: czy powinny służyć tylko rozrywce czy również drobnej nauce? My mamy dla Was propozycje od specjalistki - Barbary Zielińskiej:

Klocki – drewniane, plastikowe, z pianki – zawsze posłużą do tego, by razem zbudować wieżę, most czy zamek.

Lalki, torebki, portfele – do uszycia w domu – w sklepach można znaleźć gotowe elementy, które trzeba połączyć w całość. Za pomocą jednego, góra dwóch ściegów. Zapewniam, że lala uszyta przez mamę będzie zdecydowanie piękniejsza i bardziej „ukochana” od najpiękniejszej gotowej lali plastikowej.

Farby, pastele, ciastolina, modelina – zawsze będziemy mogli wykorzystać je do zrobienia rodzinnego świątecznego portretu.

Kilka ładnych przeźroczystych pudełek a w nich kasza, ryż, kawa, gorczyca, bułka tarta, starte zioła i klej – tych kilka rzeczy można wykorzystać zwłaszcza w zabawie z małym dzieckiem na tysiące sposobów – np. zrobić piękny obrazek przyklejając je na kartkę papieru albo zrobić kuchenną ozdobę z pustej białej butelki bądź słoika – tam usypujemy co nam wpadnie pod rękę warstwami.

Sprzęt grający – młodsi będą mogli słuchać audiobooków z bajkami, starszym można podsuwać płyty z muzyką – tą, którą oni lubią i tą, którą my lubimy.

Gry planszowe - prawie wszystkie są godne polecenia, to może być klasyczny chińczyk – ważne, by zagrać razem.

Można również podarować malutkie drobiazgi zrobione własnoręcznie. Ważne, żeby nie były one pracochłonne, ale efekt wywoływał uśmiech na twarzy.

Świeczki własnej roboty: wystarczy kupić różnokolorowe świeczki, roztopić je w garnku z grubym dnem (można to robić oddzielnie, żeby kolory się nie zmieszały), znaleźć ładną szklankę albo kieliszek i wlewać ciecz wedle uznania. Dodatkowo można do środka wrzucić np. kolorowe guziki, muszelki, kamyczki, brokat. Trzeba pamiętać o dodaniu knota - można użyć tego, który został z roztopionych świeczek.

Szale, czapki, skarpetki, futerały na komórki - dla tych, którzy umieją szydełkować.

Pierniczki z dedykacją - do dekoracji można użyć np. gotowego lukru.

Album ze zdjęciami - zarówno tradycyjny jak i multimedialny. Do wybranych zdjęć zawsze przyjemnie jest wracać!

Własnoręcznie zrobione pralinki - przykładowy przepis znajdziecie TUTAJ

Zdarza się także, że na święta widzimy się z kimś pierwszy raz od długiego czasu i nie mamy pojęcia, co taka osoba właściwie lubi. Jeśli mamy jako takie pojęcie o jego zainteresowaniach, możemy zdecydować się np. na bon upominkowy do sklepu. Taką ofertę ma już duża część marek, które bez problemu można spotkać w sklepach w całej Polsce.

Dla bliższych warto z kolei rozważyć opcję kupienia zaproszeń do spa, kosmetyczki czy na masaż - radzi Joanna Potocka. Pomysł sprawdza się np. jako prezent dla mamy.

Jeśli potrzebujemy natomiast tzw. prezentów uniwersalnych, przedstawiamy kilka propozycji:

Ciepłe skarpetki - pomysł może nieco ograny, ale można znaleźć nieszablonowe wzory i materiały, więc pole do popisu jest spore.

Termofor - dla koleżanki, siostry, kolegi - dla każdego zmarzlucha. Są dostępne w wielu sklepach za przyzwoitą cenę.

Naturalna gąbka z gąbki - wariacja na temat kosmetycznych prezentów. Można do zestawu dokupić pachnące mydełka, kule do kąpieli, olejki eteryczne itp.

Kubki - można kupić zestaw dwóch dla pary, pojedynczy dla znajomego, z dedykacją dla rodzeństwa, z własnym zdjęciem dla mamy lub taty.

Gry planszowe, karciane i inne - dobre dla dużych i małych. Polecamy zwłaszcza jengę i domino - gwarantowana zabawa!

Pudełko ze słodyczami - wrzućcie tam wszystko, co tylko znajdziecie w sklepie. Na koniec przewiążcie cudną wstążką.

Bon do kawiarni - na kawę, czekoladę, na coś pysznego - wystarczy włożyć do eleganckiej koperty!

Piżama - im śmieszniejszy nadruk - tym lepiej!

Rękawiczki do pisania na smartfonach - kiedy jest zimno, nie trzeba marznąć pisząc SMS-a!

Kalendarz - albo na ścianę, albo osobisty planer.

Czytnik e-booków - dla tych, co mogą wydać na prezenty trochę więcej - dobry prezent i dla dzieci i dla dorosłych.

Kosmetyki - te pomysły mają złą sławę, choć zupełnie niepotrzebnie. Święta to dobry czas, żeby dostać ekstra perfumy czy wymarzone cienie do powiek.

Ubrania - czasem warto podpytać, czy nie potrzeba nowego swetra czy spodni - jest to dobry pomysł zwłaszcza na prezent dla nastolatków - można kupić ubraniową zachciankę, na którą zazwyczaj szkoda pieniędzy.

Pióro/elegancki długopis - zawsze praktyczny prezent - ilość modeli i wzorów ogromna!