Choinka z południa Włoch, szopka z północy - taką syntezę Italii i jej świątecznych zwyczajów zawarto w tegorocznej dekoracji na placu Świętego Piotra w Watykanie. O zmierzchu zapalono tam lampki na choince z Kalabrii. Obok drzewka odsłonięto zaś szopkę, przygotowaną przez artystów z Werony i nawiązującą do tradycji operowych tego miasta.

W uroczystości zapalenia świateł na ponad 20-metrowym świerku białym udział wzięli hierarchowie z Watykanu oraz przedstawiciele władz regionu Kalabria i Werona. Drzewko wyróżnia się ciekawym ukształtowaniem: ma dwa połączone ze sobą pnie.

Uroczystości towarzyszyły fragmenty opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego i tradycyjna muzyka kalabryjska.

W szopce, która jest darem fundacji zarządzającej słynną sceną operową w starożytnej Arenie, wykorzystano fragmenty scenografii z opery "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego.

W tym roku wprowadzono zmianę do przedświątecznych uroczystości w Watykanie. Szopka została odsłonięta przy okazji zapalenia świateł na choince, a nie jak dotychczas w wigilijny wieczór.

Zwyczaj ustawiania choinki i szopki na placu Świętego Piotra wprowadził Jan Paweł II w 1982 roku.

Zwieńczeniem piątkowych uroczystości była inauguracja nowego oświetlenia kopuły i bazyliki watykańskiej. Zamontowano tam system energooszczędnych żarówek LED.

(edbie)