W przypadku zjedzenia przez psa czekolady należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Nawet małe ilości mogą wywołać groźne dla zdrowia komplikację, a nawet śmierć. Domowe pupile w okresie świątecznym są również narażone na zatrucie bożonarodzeniowymi roślinami ozdobnymi.

Dla czworonogów szkodliwa jest zawarta w ziarnach kakaowych teobromina, która rozkłada się powoli w psim organizmie. Spożycie czekolady przez pupila może powodować przyśpieszenie akcji serca, pobudzenie, drgawki, a nawet śmierć. Pierwszym objawem zatrucia są często wymioty.

Psy często wykradają zawartość świątecznych bombonierek, a także zjadają słodkie Mikołaje czy owoce w czekoladzie. Zanotowano także przypadki, kiedy czworonogi wypijały gorącą czekoladę. Należy pamiętać o przechowywaniu słodyczy w miejscu niedostępnym dla pupili. Najczęściej narażone są szczeniaki i młode psy, które odczuwają poważne skutki spożycia słodyczy.

Kiedy nasz pupil zje czekoladę, należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Przed wizytą można podać węgiel aktywny, który powstrzyma wchłanianie się toksycznych związków.

Jak pokazują statystyki, ryzyko zatrucia wyrobami czekoladowymi czterokrotnie wzrasta w Boże Narodzenie, ale także w Walentynki i Halloween. W Wielkanoc zagrożenie jest jedynie o połowę większe.

Trzeba też uważać na trujące rośliny

W rozmowie z dziennikarką RMF FM Magdaleną Wojtoń, lekarz weterynarii Grzegorz Zalewski ostrzegał przed ozdobnymi roślinami, które mogą spowodować nieprzyjemne skutki zdrowotne dla psa lub kota. W Boże Narodzenie szczególnie groźny może być krzew gwiazdy betlejemskiej, który jest niebezpieczny zarówno po spożyciu jak i po bezpośrednim kontakcie ze skórą lub oczami. Zatrucie tą rośliną może spowodować poważne zaburzenia pracy nerek i serca, a nawet śmierć.

W razie pojawienia się jakichkolwiek objawów ze strony przewodu pokarmowego: wymiotów, biegunki należy od razu reagować i jechać do lekarza. Druga sprawa: trzeba popatrzeć na jego oczy i pyszczek. Czy nie zaczyna się ślinić albo łzawić. Sok z tej rośliny działa bardzo drażniąco- ostrzega Grzegorz Zalewski.

Równie groźna jak gwiazda betlejemska jest popularna w domach jemioła. Najbardziej trujące są jej owoce. Jeśli zwierzak zje jagody jemioły to podrażnią one wyściółkę w pyszczku, a pupil zacznie wymiotować i nadmiernie ślinić się. Tak samo jak w przypadku gwiazdy betlejemskiej powinno się przepłukać pyszczek, podać ćwiartkę lub pół tabletki węgla i udać się do weterynarza. 

źródło: BBC
(just.)