Z sondażu Grupy RMF wynika, że wolimy samodzielnie przygotowywać potrawy oraz ciasta na świąteczny stół. Deklaruje tak 98 procent pytanych.

Ponad połowa z nas (51 proc.) deklaruje, że na wigilijnym stole w święta znajdzie się dwanaście potraw.

Jakie potrawy muszą znaleźć się na świątecznym stole? Najbardziej popularne będą ryby serwowane w najróżniejszych postaciach. Numer jeden to król wigilijnych stołów - karp, a nieco rzadziej będziemy zajadać śledzie i ryby przyrządzone po grecku. Bardzo popularne -  jak co roku - będą barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, najprzeróżniejsze ciasta (serniki, pierniki, szarlotki, racuchy), kompot z suszonych owoców, groch z kapustą, zupa grzybowa i kutia.

Wśród rzadziej wskazywanych potraw znalazły się takie smakowitości jak m.in. barszcz biały, zupa rybna, gołąbki, łazanki, żurek, grzyby, kasze, zupy owocowe, moczka, paszteciki, rogaliki, kiełbasy, makarony, pierogi ze śliwkami, z serem, ze szpinakiem, galarety, surówki, rolmopsy, jajka, bliny, chałki.

Choinki na święta

Większość z nas preferuje żywe choinki (77 proc.) i takie też częściej mamy w swoich domach (66 proc.)

Składanie życzeń

Składanie życzeń świątecznych to zwyczaj powszechnie praktykowany. Co ważne, życzenia składamy także tym, których osobiście nie spotkamy w święta. Zwyczaj ten pielęgnuje aż 94 proc. Polaków w wieku 18-59 lat. A jak składamy życzenia?

Najwięcej osób wysyła SMS lub MMS (66 proc.), składa życzenia telefonicznie (58 proc.). Ciągle spora grupa pytanych wysyła pocztą tradycyjne kartki świąteczne (31 proc.)

Identyczne pytanie zadaliśmy kilka lat temu. Okazuje się, że ciągle najpopularniejszym sposobem przekazywania życzeń jest wysyłanie SMS-ów lub MMS-ów oraz składanie życzeń przez telefon. Na trzecim miejscu stale króluje wysyłanie tradycyjnych kartek świątecznych pocztą. W stosunku do 2016 roku zwiększyła się natomiast grupa osób wykorzystujących do przekazywania życzeń portal społecznościowy lub komunikator (z 19 proc. do 23 proc.). Minimalnie wzrosła też popularność przekazywania życzeń e-mailem, a dwukrotnie częściej, choć ciągle bardzo rzadko, przekazujemy życzenia poprzez inną osobę (wzrost z 3% do 6 proc.).

Wydatki świąteczne

Ile wydamy w tym roku na święta, nie wliczając w to prezentów? Co trzeci z nas (33 proc.) deklaruje, że nas wydatki świąteczne przeznaczona została kwota do 500 złotych. 29 proc. planuje wydać więcej, od 501 do 1000 złotych, a 16 proc. powyżej 1000 złotych.