Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii wygłoszonej w nocy podczas pasterki w katedrze gnieźnieńskiej powiedział, że Boże Narodzenie jest dowodem miłości Boga. Abp Polak nawiązał do zakończonego jesienią Synodu Biskupów.

O potrzebie pojednania i przebaczania mówił w orędziu wigilijnym prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak podkreślił, dotyczy to zarówno sytuacji osobistych, jak i ogólnonarodowych. czytaj więcej

Prymas Polski, metropolita gnieźnieński przypomniał, że sensem Bożego Narodzenie jest to, że to dla ludzi Bóg stał się człowiekiem. Oto sens tej świętej nocy, w której z radością i wdzięcznością wspominamy Boże Narodzenie. Oto sens Bożego Narodzenia - powiedział abp Polak.

Boże Narodzenie to dowód tego, jak bardzo Bóg nas kocha, jak swoją miłością pragnie objąć każdą i każdego z nas, jak gotów jest wychodzić człowiekowi wciąż naprzeciw, aby go zbawić - mówił prymas.

W homilii zwrócił uwagę, że nie świętujemy kolejny raz w życiu, "jedynie jakiejś pobożnej pamiątki; nie wspominamy z rozrzewnieniem wydarzenia z przeszłości". Abp Polak odniósł się przy tym do słów ewangelii wygłoszonej w trakcie pasterki, która mówiła o "narodzeniu Zbawiciela".

Prymas zaznaczył, że obchodzone co roku Święta Narodzenia Pańskiego przypominają wszystkim o obecności Boga. Mówią - jak to pięknie wyraził papież Franciszek - że w Jezusie Chrystusie Bóg „postawił się” raz na zawsze po stronie człowieka, aby nas zbawić, aby nas podnieść z prochu naszych nieszczęść, naszych trudności, naszych grzechów - wyjaśnił prymas.

Abp Polak nawiązał w homilii do zakończonego jesienią w Rzymie nadzwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego duszpasterstwu rodzin. Synod w swoim końcowym orędziu, ukazując - jak napisano - całą żywą i złożoną rzeczywistość, w której dziś żyją małżeństwa i rodziny, przypomniał, że podczas tej drogi, która niekiedy jest ścieżką na wyżynach, z trudami i upadkami, zawsze obecny jest i towarzyszy Bóg - zaznaczał abp Polak.

Prymas powiedział, że rodzina "doświadcza Bożej obecności w przebaczaniu sobie nawzajem i w ciągłym dojrzewaniu w wierze i miłości". Podkreślił również wagę miłości i dialogu między mężem i żoną, między rodzicami a dziećmi oraz między braćmi i siostrami.

W wigilijny wieczór, przed pasterką, prymas Polak wygłosił telewizyjne orędzie na Boże Narodzenie. Mówił w nim o potrzebie pojednania i przebaczania, które dotyczy zarówno sytuacji osobistych, jak i ogólnonarodowych. Abp Polak ze szczególnymi życzeniami zwrócił się do ludzi samotnych i chorych. 

(mpw)