Postanowiliśmy w tym wyjątkowym czasie podzielić się z Wami naszymi domowymi przepisami na wigilijne potrawy. Dowiecie się, jak zrobić pyszne sałatki, śledzie - UWAGA - na słodko, makówki, karpia królewskiego i smaczne pierniki. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z gotowaniem – fasola ze śliwkami. Zobaczcie instrukcję krok po kroku!

Sałatki śledziowe Tomasza Staniszewskiego

Świąteczna sałatka śledziowa z zieloną fasolką!

Składniki:

- 400 g filetów śledziowych
- 250 g zielonej fasoli (ciętej)
- 250 g ziemniaków
- 2 cebule
- 200 g ogórków kiszonych
- 4 łyżki octu
- 4 łyżki soku z cytryny
- 8 łyżek oliwy z oliwek
- 1 łyżka musztardy
- sól, cukier, pieprz mielony

Filety moczymy w zimnej wodzie, później kroimy w plastry. Fasolkę, jeżeli jest mrożona - myjemy. Gotujemy tak, by była jędrna. Dlatego właśnie - ze względu na walory smakowe - polecam fasolę mrożoną, a nie puszkowaną. Ziemniaki gotujemy w mundurkach, obieramy, kroimy w talarki. Cebulę  kroimy w cienkie krążki, parzymy. Dodajemy ocet i cukier. Ogórki kiszone kroimy w grube półplasterki. Do salaterki wkładamy fasolkę, ziemniaki, ogórki i słodko-kwaśną cebulę. Mieszamy musztardę i sok z cytryny, potem powoli dolewamy oliwę, następnie do smaku - cukier, sól i pieprz. Polewamy jarzyny. Raz jeszcze mieszamy wszystkie składniki i odkładamy do lodówki. Smacznego!

Świąteczna sałatka śledziowa z burakami!

Składniki:

- 8 filetów śledziowych
- 4 czerwone buraki
- 250 g ziemniaków
- 200 g ogórków kiszonych (opcjonalnie)
- 2 cebule
- 3 łyżki jogurtu naturalnego (lub śmietany 36%)
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 pęczek koperku
- sól, pieprz do smaku

Śledzie moczymy w wodzie (proponuję z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego) przez trzy godziny, potem kroimy w plastry. W międzyczasie buraki gotujemy w mundurkach, studzimy, obieramy, kroimy w ćwiartki, a następnie w plastry. Ziemniaki również gotujemy w mundurkach, obieramy, kroimy w talarki. Cebulę kroimy w cienkie krążki, parzymy, dodajemy ocet i cukier. Ewentualnie - ogórki kiszone kroimy w grube półplasterki. Wszystko wrzucamy do miski, dodajemy jogurt, sok z cytryny i pokrojony drobno pęczek koperku, gwarantujący niesamowitą świeżość smaku i zapach potrawy. Doprawiamy do smaku przyprawami i dokładnie mieszamy. Sałatkę wykładamy na półmisek, podajemy z pieczywem. 

Zupa grzybowa Roberta Kalinowskiego

Składniki:

- 10 dag grzybków suszonych
- włoszczyzna
- pieprz, sól, łazanki

Grzybki płuczemy w zimnej wodzie i zalewamy dwoma litrami letniej wody.  Gotujemy chwili aż zmiękną, dodajemy włoszczyznę oraz pieprz ziarnisty. Gotujemy jeszcze 30 minut. Gdy zupa jest już gotowa, przelewamy ją przez sito. Grzybki kroimy w paseczki i podajemy z łazankami.

Na następnej stronie znajdziecie przepis na śledzie na słodko!