Kenijczycy Cosmas Mutuku Kyeva i Gladys Chemweno w gronie kobiet zwyciężyli w 15. PZU Cracovia Maraton. Najwyższe miejsca z Polaków zajęli: piąte Paulina Lipska (KS Warszawianka) i ósme Jakub Nowak (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża). Dystans 42 km 195 m pokonało 5,5 tys. osób.

Najszybszy z Polaków - Jakub Nowak /Jan Kałucki /RMF FM

W czołowej dziesiątce zawodników uplasowało się pięciu kenijskich lekkoatletów, z tego trzech stanęło na podium, a wśród zawodniczek - dwie.
Wynik, który osiągnąłem - 2:22.44 to dla mnie porażka. Od rekordu życiowego jest gorszy o osiem minut. Jednak nie był to mój start docelowy. Przygotowałem się pod Orlen Warsaw Marathon. To są trzy tygodnie różnicy. Dziś zabrakło mi sił - powiedział Nowak, brązowy medalista mistrzostw Polski w przełajach z 2014 roku.

W rywalizacji sportowców na wózkach typu handbike najszybciej - w 37 minut 35 sekund - trasę pokonał zdobywca dwóch złotych medali igrzysk paraolimpijskich w Londynie, były żużlowiec Rafał Wilk (Stal Rzeszów).

Cracovia Maraton to finałowa impreza rozgrywana w ramach Krakowskich Spotkań Biegowych.

Zawodnicy wystartowali dziś z krakowskiego Rynku Głównego o godzinie 9:00 i tam finiszowali. Mieli na przebiegnięcie maratonu 6 godzin.

Niezapomnianą atmosferę stworzyli maratończykom kibice. Zagrzewali zawodników do heroicznej walki. Najlepsza wśród startujących Polek przyznała, że jej sukces był okupiony w bólach. Na 40 km noga mi się tak ugięła, nie byłam w stanie biec. Nie mam pojęcia, jak go ukończyłam - przyznała w rozmowie z RMF FM.

Poniżej trasa biegu:

Sobota pod znakiem Mini Maratonu o Puchar Radia RMF FM

W sobotę głównym punktem drugiego dnia Krakowskich Spotkań Biegowych był Mini Maraton o Puchar Radia RMF FM. Startujący mieli do pokonania 4200 metrów trasą Błonia Krakowskie - Kopiec Kościuszki - Błonia Krakowskie. Trofea trafiły do Arkadiusza Gardzielewskiego i Lilii Fiskowicz. Zwycięzcy oprócz Pucharów otrzymali bony na 5000 złotych na zakupy w sklepie Intersport. Biegacze, którzy zajęli drugie i trzecie miejsca w kategoriach kobiet i mężczyzn, otrzymali od RMF FM rowery.

Wcześniej na krakowskich Błoniach odbył się Bieg Par, w którym startowało około 100 osób. Zawodnicy i zawodniczki byli złączeni paskami. Musieli pokonać 1,5 kilometra od Alei Trzeciego Maja do ulicy Piastowskiej i z powrotem. Trzy najlepsze pary otrzymały paczki z gadżetami od RMF FM. Wszyscy uczestnicy wzięli również udział w losowaniu - do rozdania mieliśmy trzy rowery.

W programie był także jedyny w swoim rodzaju Bieg Rodzinny! Uczestnicy rywalizowali na dystansie 1000 metrów na krakowskich Błoniach. Każdy zespół musiał liczyć co najmniej 3 zawodników, a wśród nich musiało znaleźć się przynajmniej jedno dziecko (do 14. roku życia) oraz jeden rodzic lub opiekun prawny. Najlepsze trzy zespoły otrzymały paczki z gadżetami od RMF FM. Wszyscy uczestnicy wzięli również udział w losowaniu: każdy, kto ukończył bieg, miał szansę wygrać jeden z trzech rowerów lub pięciu zestawów gadżetów od RMF FM.

Krakowskie Spotkania Biegowe rozpoczął natomiast w piątek Bieg Nocny na dystansie 10 km. Wygrał go Michał Górkiewicz z Osiek. Trochę deszcz przeszkadzał, wydawało się, że będzie ślisko, ale okazało się, że całkiem nieźle się biegło. Warto spróbować dla samego tego, że widać ten nocny Kraków - mówił zwycięzca po biegu. Jutro odpuszczam - są juwenalia, więc jako student mam prawo do odpoczynku - uśmiechnął się.