Plac św. Piotra jest już przygotowany na jutrzejsze uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Wyznaczono specjalne sektory VIP i punkty medyczne. Rozstawiono także telebimy. Mimo padającego deszczu od rana gromadzą się tam pielgrzymi z całego świata. Większość z nich oczekuje w kolejce do watykańskich muzeów.

Pogoda w Rzymie nie rozpieszcza

Pakistańscy handlarze przyszli z pomocą pielgrzymom

Ostatnie przygotowania na Placu św. Piotra

W Rzymie są jeszcze wolne miejsca

Na placu przed bazyliką stanął już ołtarz polowy. Po lewej stronie kolumnady Berniniego wisi olbrzymi portret Jana Pawła II i hasło jego pontyfikatu "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Na jednym z telebimów pielgrzymi przez całą dobę mogą oglądać filmy przypominające papieskie podróże zagraniczne. Podobne telebimy rozmieszone są w różnych punktach miasta. O beatyfikacji polskiego papieża informują plakaty z jego wizerunkiem, wywieszone na latarniach. Informacje o uroczystości wyświetlane są także w metrze.

Grupy pielgrzymów można spotkać także na ulicach Rzymu, w restauracjach i pizzeriach. Noszą narodowe flagi, śpiewają, pozdrawiają się, kupują pamiątki. Czas przed uroczystościami beatyfikacyjnymi wykorzystują na odwiedzanie zabytkowych miejsc, uczestniczą także w mszach i nabożeństwach. Przyjechałam tu z rodzicami, ponieważ Jan Paweł II był dla nas wyjątkową osobą. Nie chodzi tylko o autorytet moralny, ale przede wszystkim o świadectwo wiary, chrześcijaństwa. Może nie jest to popularne w dzisiejszym świecie, ale dla mnie są to najważniejsze wartości- powiedziała Katarzyna, studentka z Warszawy.

Po południu znaczna część pielgrzymów zamierza udać się do Circo Massimo, by uczestniczyć tam w wieczornym czuwaniu modlitewnym przed beatyfikacją. W niektórych rzymskich kościołach czuwania modlitewne będą trwały przez całą noc. To nie jest czas na sen. Przyjechaliśmy tu, żeby się modlić i dawać świadectwo wiary. Do tego wzywał Jan Paweł II. Będę uczestniczył w czuwaniu, po nim pójdziemy na plac św. Piotra- mówił Darek Szczerbiński z Poznania, który należy do ruchu Światło-Życie.

W Rzymie są reporterzy RMF FM Barbara Zielińska i Mariusz Piekarski, którzy będą relacjonować beatyfikację Jana Pawła II. Nasi dziennikarze będą też w Wadowicach, Krakowie i Warszawie. Na www.rmf24.pl publikujemy Specjalny serwis poświęcony Janowi Pawłowi II.