Ambasadorowie Unii Europejskiej zatwierdzą w środę przebieg drugiego już wysłuchania Polski w Radzie UE w kwestii praworządności - dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Według jej rozmówców, wysłuchanie - które odbędzie się podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich 18 września - skupi się na sprawie "czystki emerytalnej" w Sądzie Najwyższym.

To wysłuchanie będzie miało taką samą choreografię jak pierwsze, które odbyło się 26 czerwca - powiedział dziennikarce RMF FM unijny dyplomata.

Wynika to z propozycji przedstawionej przez Austrię, która przewodniczy obecnie pracom w UE. W środę o przebiegu posiedzenia Rady ds. Ogólnych dyskutować będą unijni ambasadorowie.

Władze w Warszawie przekonywały początkowo, że drugie wysłuchanie ws. praworządności w naszym kraju nie jest potrzebne, ale większość unijnych krajów - na czele z Niemcami i Francją - opowiedziała się za jego zorganizowaniem.

Tak jak 26 czerwca jako pierwszy głos zabierze wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który przedstawi stan dialogu z Polską nt. przestrzegania zasad państwa prawa. Jak ustaliła Katarzyna Szymańska-Borginon, dokument KE z oceną stanu praworządności w naszym kraju zostanie wcześniej przesłany unijnym delegacjom. To on będzie później dla krajów UE podstawą do wypracowania własnych stanowisk.

Po Timmermansie głos zabierze wiceszef polskiego MSZ-etu Konrad Szymański, który z pewnością będzie bronić kwestionowanej przez Brukselę reformy sądownictwa. Następnie każdy z obecnych na posiedzeniu ministrów krajów UE będzie mógł zadać mu pytania.

Rozmówcy Katarzyny Szymańskiej-Borginon twierdzą, że wysłuchanie skupi się na sprawie "czystki emerytalnej" w Sądzie Najwyższym.

Po etapie wysłuchania i po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie mogą stwierdzić, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez Polskę wartości unijnych. Do tego potrzeba jednak większości czterech piątych głosów.


(e)