Rada Europy znów weźmie pod lupę polskie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Teraz sprawą zajmie się GRECO, czyli Grupa Państw Przeciwko Korupcji - dowiedział się dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek. GRECO to specjalna instytucja Rady Europy do walki z łapówkarstwem. W piątek, przypomnijmy, zmiany w polskich regulacjach dotyczących sądownictwa skrytykowała Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy.

GRECO chce zająć się Polską na najbliższym posiedzeniu swej Rady, bo - zdaniem tej instytucji - zmiany w polskich przepisach mogą doprowadzić do naruszenia przez nasz kraj standardów walki z korupcją, które obowiązują członków Rady Europy. Takie jest stanowisko Rady GRECO, która obradowała w ubiegłym tygodniu.

Rada, powołując się na trzydziesty czwarty punkt traktatu o GRECO, zwróciła się do Polski o przedstawienie do 15 stycznia informacji nt. ustaw reformujących Sąd Najwyższy i KRS.

Stanowiska Rady GRECO ws. Polski możemy natomiast spodziewać się w marcu przyszłego roku.

Oprócz Polski GRECO zajmie się również Rumunią. Tam także w ostatnim czasie doszło do zmiany w przepisach dotyczących sądownictwa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rewolucja w Sądzie Najwyższym i KRS. Sprawdź, co konkretnie uchwalili posłowie! >>>>

(e)