Unijni producenci warzyw, w tym Polacy, otrzymają odszkodowania za straty spowodowane załamaniem sprzedaży po epidemii EHEC. Mogą liczyć na połowę średniej ceny produktów wycofanych z rynku. Komisja Europejska zatwierdziła plan pomocy rolnikom wyceniany na 210 milionów euro.

Wiadomo było, że propozycja Komisji zostanie zaakceptowana, choć Polska wraz z Hiszpanią, Francją i Słowacją głosowały przeciw . Nie chodziło o zablokowanie pieniędzy, ale pokazanie u siebie w kraju, że walczy sie o więcej - tłumaczył jeden z urzędników w Brukseli.

Jak dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginion, producenci będą mogli składać wnioski już w przyszłym tygodniu.

Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za okres od 26 maja do końca czerwca.

Jak poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha, od kilku dni liczba nowych infekcji EHEC znacząco spada. W miniony weekend niemieckie władze potwierdziły, że źródłem epidemii są kiełki hodowane w gospodarstwie ogrodniczym w Bienenbuettel w Dolnej Saksonii. Do tej pory bakteria EHEC doprowadziła do śmierci 36 osób.