RMF FM już od czterech lat wywołuje uśmiechy na twarzach dzieci. Właśnie od 2012 roku specjalnie dla najmłodszych nasi dziennikarze wraz z m.in. aktorami, sportowcami i muzykami nagrywają audiobooki, które później rozdawane są w dziecięcych szpitalach. Powstały już słuchowiska opowiadające o Koziołku Matołku, o Królewnie Śnieżce, o Barabanie - smoku, który uciekł z parady i rozrabiał w Krakowie oraz o Trzech Świnkach. Nagraliśmy dla Was również nasze interpretacje wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W tym roku do chorych maluchów z dziecięcych szpitali w całej Polsce trafi audiobook opowiadający o Klubie Sportowym "Koźlątko". Zanim to się jednak stanie, przypominamy nasze poprzednie produkcje.

Bajki oparte na Faktach od dziennikarzy Faktów RMF FM

Nasza przygoda z audiobookami rozpoczęła się w drugiej połowie 2012 roku. Wówczas po raz pierwszy w historii wybrane wiersze Jana Brzechwy zostały rozpisane na role i zagrane przez ludzi, którzy na co dzień zajmują się dostarczaniem Wam pilnych informacji o tym, co dzieje się w kraju i na świecie.



Zobacz również:

Trzydziestu dziennikarzy RMF FM przez prawie dwa tygodnie ćwiczyło wersy dwunastu bajek jednego z najsłynniejszych polskich poetów. I tak na przykład: Kłamczuchą została Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, Skarżypytą - Urszula Gwiazda, a marudzącą ciotką w Leniu - Ewa Kwaśny. Dziennikarze redakcji sportowej - Maciej Jermakow i Patryk Serwański - zagrali noże w znanym i lubianym wierszu "Talerz", a Mariusz Piekarski zagrał w "Ptasich plotkach".



Na audiobooku nie zabrakło także piosenki "Psie smutki", którą wykonał zespół "Poparzeni Kawą Trzy" ze specjalnym udziałem naszego dziennikarza śledczego Krzysztofa Zasady, który do utworu skomponował muzykę.

Uparty Koziołek Matołek z głosem Cezarego Pazury

W 2013 roku w plebiscycie radia RMF FM słuchacze wybrali "120 przygód Koziołka Matołka" najpiękniejszą polską książkę dla dzieci. I to właśnie dzieło Kornela Makuszyńskiego przełożyliśmy potem na słuchowisko, które w formie audiobooka rozdaliśmy najmłodszym.

Audiobooka przygotowały największe gwiazdy filmu, sportu oraz muzyki. Narratorem opowieści był Piotr Adamczyk, w rolę tytułowego bohatera - Koziołka Matołka - wcielił się natomiast Cezary Pazura.



Gwiazdę zagrał ten, który widział gwiazdy z bliska, czyli generał Mirosław Hermaszewski. Zadziorna koza z charakterem mówi głosem Władysława Kozakiewicza. W postać lotnika wcielił się as przestworzy, kapitan Tadeusz Wrona, a bajkowym żołnierzem został żołnierz zawodowy - były dowódca operacyjny sił zbrojnych Rzeczpospolitej generał Edward Gruszka.

Hardcorowy Koksu jako Słoń Trąbalski, Michał Żebrowski jako tańczące Dwa Michały

Kolejny audiobook wydaliśmy pół roku później. Tym razem nagraliśmy swoje interpretacje najsłynniejszych wierszy Juliana Tuwima.

Na płycie usłyszeć możemy aktorkę Ewę Szykulską, która wraz z najsłynniejszym głosem polskiego radia i telewizji - Tomaszem Knapikiem - prowadzi słynną "Lokomotywę". Jan Miodek i Jerzy Bralczyk przedstawili słuchaczom historię "Abecadła", a w "Ptasim radiu" wystąpili znani polscy skoczkowie: Adam Małysz i Piotr Żyła. To nie koniec niespodzianek, bo... Słoniem Trąbalskim specjalnie dla dzieci został Hardcorowy Koksu, jego żoną - Kayah, a Michał Żebrowski wcielił się w rolę tańczących "Dwóch Michałów".

Na audiobooku znalazł się także wiersz naszego słuchacza - nowa wersja "Lokomotywy", którą w internetowym głosowaniu wybrali nasi internauci. Utwór wyrecytował generał Mirosław Hermaszewski.

Zbigniew Bródka pocałował Królewnę Śnieżkę

Audiobook z przygodami Królewny Śnieżki powstał tuż przed Dniem Dziecka w 2014 roku. To było najbardziej rozśpiewane słuchowisko, jakie do tej pory powstało.

Tytułową bohaterką została znana wokalistka Sylwia Grzeszczak, a jej przygody opowiedziała Ewa Błaszczyk - szefowa fundacji "AKogo?". W rolę Złej Królowej wcieliła się Anna Dereszowska, a mamą Śnieżki została Anna Dymna.



W kolejnym naszym audiobooku głosów udzielili także: kulomiot Tomasz Majewski i łyżwiarz Zbigniew Bródka, którego rola w bajce była nieoceniona. To właśnie on swoim pocałunkiem obudził Śnieżkę.

W rolę krasnoludków - kompanów Królewny - wcielili się dziennikarze RMF FM, m.in. Marek Balawajder, Bogdan Zalewski, Tomasz Staniszewski i Krzysztof Ziemiec.

Opowieść pasteryzowana na mokro, czyli Przetwory

To bajka napisana specjalnie dla Was przez Grzegorza Kasdepke, jednego z najbardziej znanych współczesnych pisarzy dla dzieci. W przygotowaniu audiobooka, który wydaliśmy w drugiej połowie 2014 roku, pomogli nie tylko polscy aktorzy, ale i była Pierwsza Dama - Anna Komorowska.


"Przetwory" to pikantna, nieco słodka, ale i odrobinę gorzka opowieść z wątkiem kryminalnym.  Słuchacze wędrują wgłąb... słoika, w którym zamknięto bandę oprychów pod wodzą bezwzględnego Imbirowa. W jego postać wcielił się Alosza Awdiejew. Jego narzeczoną została Małgorzata Foremniak, która zagrała Panną Goździkównę, a w rolę Chilli Nożownika wcielił się Cezary Pazura.

Na audiobooku usłyszmy także: Annę Dereszowską, Huberta Urbańskiego czy Joannę Koroniewską.

Opowieść prosto z Krakowa: "Legenda o smoku Barabanie i Pomponie Dratewce

Pomysł na kolejnego audiobooka narodził się w głowie Joanny Olech.

Bajka, która powstała w 2015 roku, opowiada o ucieczce z Parady Smoków i poszukiwaniach Barabana, który rozrabia na ulicach Krakowa. Śmiałkiem, który chce stanąć oko w oko z szalejącym potworem jest Pompon Dratewka.



W rolę smoków wcielili się: Robert Więckiewicz i Borys Szyc. Krakowską straganiarką została Agnieszka Dygant, Bartosz Opania został doktorem Ząbkiem, a Zbigniew Boniek... dostarczycielem pizzy.

Całą historię o smokach spod Wawelu opowiada znany i lubiany Hubert Urbański.

Edyta Herbuś, Marcelina Zawadzka i Barbara Kurdej-Szatan jako... trzy świnki

W 2015 roku dziennikarze RMF FM razem z polskimi gwiazdami ekranu nagrali audiobook "Trzy świnki" na motywach baśni Braci Grimm w adaptacji szefa krakowskiego Teatru Groteska Adolfa Weltschka.

W rolę Mamy Świnki wcieliła się Grażyna Wolszczak. Jej dzieciom - trzem Świnkom - głosu użyczyły: Edyta Herbuś, Marcelina Zawadzka i Barbara Kurdej-Szatan. Wilkiem został Paweł Deląg.

Bajka opowiada o trzech Świnkach, które choć są nieświadome czyhających na nie niebezpieczeństw, wyruszają w drogę, by szukać swojego miejsca na świecie. Za radą ich mamy, która uważa, że jej dzieci powinny wybudować sobie domy, idzie tylko jedna z nich. Lenistwo i opieszałość pozostałych dwóch okazują się niezbyt dobrym pomysłem. Na świnki czyha bowiem groźny Wilk, który chce je zjeść...

Bajka "Trzy świnki" została również wystawiona na deskach krakowskiego Teatru Groteska. Spektakl zrealizowano w konwencji maskowo-lalkowej. 

Bajka "Trzy świnki", oprócz tego że jest solidną lekcją życia i przetrwania, pokazuje nam, że bardzo łatwo wpaść w pułapkę "dorosłości", która sprowadza się do tego, że zamiast stawania się dorosłym, przestajemy być dziećmi, a to bardzo niezdrowe - podkreśla Lech Walicki, reżyser krakowskiego spektaklu.

Tegoroczny audiobook o Klubie Sportowym "Koźlątko" w ręce chorych dzieci trafi 6 grudnia. Słuchowisko oparte będzie na motywach baśni o wilku i siedmiu koźlątkach. Historia została jednak przeniesiona w czasy współczesne i w... świat sportu. Koźlątka to członkowie drużyny siatkarskiej, która odnosi spektakularne sukcesy. Na ich drodze do kolejnego zwycięstwa stają jednak Wilki. Czy naszym tytułowym bohaterom grozi niebezpieczeństwo? Dowiecie się słuchając naszego nowego audiobooka.