Reklama

Wybory Samorządowe 2010

Wybory samorządowe odbyły się 21 listopada. Wybieraliśmy m.in wójtów, burmistrzów i prezydentów naszych wsi i miast. Dogrywka wyborcza miała miejsce 5 grudnia.
Wybory samorządowe odbyły się 21 listopada. Wybieraliśmy m.in wójtów, burmistrzów i prezydentów naszych wsi i miast. Dogrywka wyborcza miała miejsce 5 grudnia.
 • Dieta radnego jak druga pensja

  Czwartek, 18 listopada 2010 (10:08)

  Co najmniej 700 milionów złotych rocznie kosztują nas diety wszystkich radnych w Polsce. Samorządowy dodatek do pensji niestety często ją zastępuje. Być może dlatego w tegorocznych wyborach o jeden mandat radnego walczy średnio więcej niż pięciu kandydatów.

  Pracę racę radnego przepisy określają jako społeczną. Diety są natomiast tak wysokie dlatego, że to sami radni uchwalają ich wysokość. Dieta nie może tylko przekroczyć maksimum zapisanego w ustawie.

  Na przykład warszawski radny co miesiąc otrzymuje na rękę 2600 złotych. Z tego 2200 złotych nie jest opodatkowane. By zasilić w ten sposób domowy budżet, wystarczy podpisać listę obecności na jednej bądź dwóch sesjach w miesiącu.

  W Warszawie jest 60 radnych w Radzie Miasta i aż 409 w dzielnicach. W tym roku o jeden mandat w stolicy bije się aż ośmiu chętnych i trudno się temu dziwić.

  Przepisy mówią, że dieta to rekompensata za utracony zarobek w miejscu pracy radnego, ale ponieważ wielu z nich ma albo własne firmy, albo powtarzają, że mają nienormowany czas pracy, ich podstawowe pensje wcale nie są mniejsze z uwagi na pracę w samorządzie. To stało się jakby wynagrodzeniem za pracę, ale przecież to jest zaprzeczenie idei samorządu. Praca dla samorządu jest pracą społeczną. Przecież radni nie pracują zawodowo - podkreśla profesor Jerzy Stępień, współtwórca polskiego samorządu.

  Niestety obecnie często to wysokość diety, a nie chęć działania na rzecz sąsiadów pcha kandydatów do samorządu.

  Gdy na jednym z lokalnych szkoleń Duńczycy usłyszeli o naszym systemie, stwierdzili: Diety? Owszem. Ale powinny je otrzymywać firmy, w których pracują radni, za czas, który poświęcają samorządowi.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Wybory Samorządowe 2010

  RMF FM
 • Skomentuj artykuł: Dieta radnego jak druga pensja

 • Wasze komentarze: 16,

  przeczytane przez: 24 osoby Dodaj komentarz
  boczek

  ~boczek -

  Dlatego ja świadomie nie głosuję już od dawna. Uznałem, że mój głos nie jest wskazaniem osoby, która coś dla nas ma zrobić, tylko wskazaniem osoby, która ma na nas się dorobić.

  Piszesz jako Gość

  Zapoznaj się z Regulaminem
  Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.
  ink

  ink -

  Tak a na dzieci rodzinnego zasikłu 40 zł tak kraj dba o przyszłość narodu.

  Pawlak

  ~Pawlak -

  Ciekawe czy Dobry Premier rozpęta kolejną akcję oczywiście po wyborach i ogłosi: Oszczędzamy zmniejszając diety samorządowców. No i ilu będzie wtedy kandydatów na radnych....

  sichen

  ~sichen -

  nie no dziury budżetowe chcą łatać ze składek ofe od nas,na nie szczęsne emerytury. nie dziwie się co gadają ludzie co drugi polak jak dożyje emerytury będzie wchodził z granatem do PiSu i nie tylko. ALE TO JEST TYLKO NASZA WINA TAK CHCEMY ONI NAM TAK DAJĄ.

  Jan

  ~Jan -

  A wszystko "PRO PUBLICO BONO" Uważam, że z tego tytułu działalności nie powinno się otrzymywać żadnego wynagrodzenie - PYTANIE 1 ilu byłoby chętnych do tego "BIZNESU" gdyby nie było z tego tytułu "kasy", a na dodatek byłaby personalna odpowiedzialność karna za każdą zrealizowaną inicjatywę (inwestycję, decyzję, uchwałę itp. itd.) niezgodną z prawem - PYTANIE 2 czy są społecznicy, patrioci, "naprawiacze rzeczywistości" - lub osoby kierujące się zdrowym rozsądkiem, którzy za "friko" podejmą wyzwanie do walki z żywiołem jakim jest mentalność "PRAWDZIWEGO POLAKA" Przepraszam za określenie "PRAWDZIWEGO POLAKA" ,rozsądny zrozumie o co mi chodziło

  bratek

  ~bratek -

  u nas biorą 1600zł - na rękę, tyle ile inspektor w urzędzie za 8 h pracy. Dlaetgo mamy 7 kandydatów na 1 miejsce. I wszyscy dla naszego dobra... Ot, demokracja - ale jak zwykle wypaczona przez polskie szkiełko

  Zwyczajny

  Zwyczajny -

  Przecież każdy wie że ludzie pchają się tam dla zarobków i większej możliwości kombinowania .

  ink

  ink -

  To skandal, wszyscy płacą podatki, nawet renciści płaca od marnych pieniedzy a oni diety zwolnione z podatku !!!

  mm

  ~mm -

  dziki kraj

  opole

  ~opole -

  dlatego nie chcę iść na te g..niane wybory, to wszystko zlodzieje, wszędzie oszczędnosci a Ci za samo siedzenie dostaja kilka tysięcy ..z nic ......