Aż 41 osób utonęło w całej Polsce w miniony weekend, najwięcej - 26 - w niedzielę. Od początku maja woda pozbawiła życia już 124 osoby. Wraz z policją przypominamy kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie może sprawić, że wypoczynek nad wodą nie skończy się dla nas tragicznie.

1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc przeznaczonych do kąpieli: chodzi o jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi do kąpieli miejscami, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy WOPR-u.

2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika i punkt pierwszej pomocy.

3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, załóżmy im specjalne rękawki bądź kamizelki.

4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody - ochlapmy ciało wodą, zanurzajmy się stopniowo. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

5. Warto rozeznać miejsce kąpieli - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy dane miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć - może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub małą głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

8. Pamiętajmy również o tym, że nie jesteśmy na kąpielisku sami. Niedopuszczalne jest popychanie innych, wrzucanie do wody osób stojących np. na kładkach czy pomostach, podtapianie innych pływających.

9. Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu - choćby najmniejszej ilości!


Zobaczcie również spot "Baw się, myśl, żyj", opublikowany w ubiegłym roku przez MSW:

(edbie)