Mimo że wakacje już na półmetku, na rynku wciąż nie brakuje ofert prac sezonowych. Na RMF 24 podpowiadamy, jakie badania będziecie musieli wykonać decydując się na określony typ pracy.

Z powodu wysokich temperatur część rolników zdecydowała się przyspieszyć żniwa. Wraz z tym pojawiły się ogłoszenia dotyczące sezonowej pracy w rolnictwie. W miastach turystycznych nadal najwięcej jest natomiast ofert z branży gastronomicznej.

Przed rozpoczęciem pracy trzeba jednak pamiętać o obowiązku zrobienia badań. Każda osoba, która jest zatrudniana - nawet sezonowo - musi być przebadana w kierunku zdolności do pracy - powiedziała reporterowi RMF FM Jolanta Gębura z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Olsztynie. Pracodawca ma obowiązek skierować na badania wstępne, które powinny uwzględniać charakter pracy - wyjaśniła.

Osoby, które będą musiały pracować na wysokości - np. w rolnictwie podczas zbiorów czy w budownictwie, muszą przebadać się u okulisty, laryngologa i neurologa. Kandydaci do tego pracy nie mogą bowiem mieć zawrotów głowy, padaczki czy nieregulowanej cukrzycy.

Praca w gastronomii łączy się natomiast z badaniami sanitarno-epidemiologicznymi. Chodzi o określenie, czy dana osoba nie mogłaby przenosić infekcji czy chorób. To jednak nie wszystko. Osoby, które chcą pracować w gastronomii, powinny być przede wszystkim odporne na stres, a także mieć dobrą równowagę - dodaje Jolanta Gębura.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Inspekcja pracy o pracy sezonowej: Sprawdź, o czym trzeba pamiętać!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak skutecznie i bezpiecznie szukać pracy na wakacje!


(edbie)