Reklama

Trzęsienie ziemi w Japonii

Do silnego trzęsienia ziemi doszło na północy Japonii. Amerykańskie służby geologiczne poinformowały, że miało ono siłę nawet 8,8 w skali Richtera.
Do silnego trzęsienia ziemi doszło na północy Japonii. Amerykańskie służby geologiczne poinformowały, że miało ono siłę nawet 8,8 w skali Richtera.
 • Trzęsienie w Japonii przesunęło oś kuli ziemskiej

  Sobota, 12 marca 2011 (21:36)

  Piątkowe trzęsienie ziemi w Japonii spowodowało widoczne zmiany fizycznych parametrów kuli ziemskiej - twierdzą naukowcy. Największa japońska wyspa Honsiu uległa przesunięciu o 2,4 metra, a oś obrotu naszego globu zmieniła położenie o około 10 centymetrów. Prawdopodobnie nie zdarzyło się to od czasu katastrofy sejsmicznej w Chile w 1960 roku.

  Zdjęcie

  W tych obszarach doszło do trzęsienia  
  /PAP/EPA

  Pełne rozmiary katastrofy, jaką przyniosło potężne trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami, nadal są trudne do oszacowania. 685 zabitych i 643 zaginionych - to najnowszy podany przez policję bilans kataklizmu w Japonii. Jednak w samej tylko prefekturze Miyagi brakuje informacji o losie prawie 10 tys. osób. Około 210 tys. ludzi straciło dach nad głową.

  Działanie tsunami dało się odczuć w całym basenie Oceanu Spokojnego. W Kalifornii utonął porwany falą młody mężczyzna, a 35-letni mieszkaniec Papui Nowej Gwinei zginął w morzu, ratując własną z rodzinę.

  Ludność Japonii nadal niepokoi utrzymująca się aktywność sejsmiczna. Amerykańska państwowa służba geologiczna USGS odnotowała tam od piątku 25 wtórnych wstrząsów o sile co najmniej 6 stopni w skali Richtera i ponad 150 wstrząsów słabszych.

  Z całego świata napływają do Japonii oferty pomocy dla poszkodowanych. Polska Akcja Humanitarna, chcąc wyrazić solidarność z narodem japońskim, po otrzymaniu zgody z MSWiA będzie zbierała pieniądze na pomoc w odbudowie któregoś z budynków użyteczności publicznej - poinformowała szefowa PAH Janina Ochojska.

  Eksplozja w elektrowni atomowej Fukushima

  liczba zdjęć: 5

  Rybacka wioska po przejściu tsunami

  liczba zdjęć: 7

  Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Trzęsienie ziemi w Japonii

 • Skomentuj artykuł: Trzęsienie w Japonii przesunęło oś kuli ziemskiej

 • Wasze komentarze: 13

  przeczytało: 19 osób Dodaj komentarz
  qa

  ~qa -

  ludzie nie zwracajcie uwagi na te brednie tych pseudo naukowców. oni mają w większości nie równo pod sufitami, im się mózgi w baniakach poprzesuwały.

  marafi

  marafi -

  [cytat kogo=Temudjin]typowo polskie nienawiść i zawiść [/cytat] i tu w całej rozciągłości się zgadzam...

  Temudjin

  Temudjin -

  typowo polskie nienawiść i zawiść

  POLKA

  ~POLKA -

  JESTEM ZA!!! TO JEST TRAGEDIA A W POLCE BIDA I NYDZA I GLUPI RZAD!!!

  TeTe997

  ~TeTe997 -

  Ten mądry, pracowity Naród Japoński z pomocą ludzi dobrej woli z całego świata,przeżywający niewyobrażalny dramat,- podniesie się z tej kolosalnej straty wcześniej czy póżniej Zasluguje na pomoc wszystkich ,.Pracowitość ich samych ,wiara w pomoc innych, wiara we własny rząd ,odpowiedzalność, pokora,i tragedie ,których wcześniej doświadczyli, pomoże im w tym . Wyjdą z tego co Ich spotkało jeszcze mocniejsi Ponieaz jest tak że " To co cię nie zabije - zawsze cię wzmocni"

  Krzycho

  ~Krzycho -

  Bardzo jestem ciekawy jak Świat zareaguje? To jest tragedja , która przerosła wybrażenia ludzi, będzie trudno sie z tym pogodzić. Trzeba Japonię wesprzeć ze wszystkich sił. Cały Świata powinien wspomóc Japonię. Kto jest za ?

  waldeusz

  waldeusz -

  Nie wiesz jak świt zareaguje - podrożeje ropa i cukier :/ Niedługo jak na Sacharze będzie pora deszczowa to też ropa zdrożeje :/