Za maturzystami starcie z "królową nauk" - egzamin z matematyki na poziomie podstawowym! Po południu na RMF 24 opublikujemy oczywiście arkusz zadań i propozycje odpowiedzi. Będziecie mogli również skonsultować się z naszym ekspertem - telefonicznie i na czacie.

Tegoroczny egzamin dojrzałości na poziomie podstawowym był trudniejszy od zeszłorocznego - twierdzą abiturienci Społecznego Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Fabrycznej w Białymstoku. Podobnego zdania są maturzyści z Lublina. "Wszystkie zadania były strasznie trudne. Funkcje, logarytmy, dużo zadań zamkniętych" - mówią w rozmowie z naszym reporterem.

Innego zdania co do poziomu matury są nauczyciele matematyki, z którymi rozmawiał nasz reporter. Powiedzieli mu, że zadania były raczej schematyczne i każdy, kto przyłożył się choć trochę - nie powinien mieć z nimi problemu. WIĘCEJ OPINII MATURZYSTÓW PO EGZAMINIE Z MATEMATYKI ZNAJDZIESZ TUTAJ!


Ekspert będzie czekać na Wasze pytania!

Mgr Tomasz Zaucha, egzaminator i nauczyciel matematyki, będzie dyżurować w krakowskim studiu RMF FM od godziny 15:30. Przez trzy godziny będzie czekał na Wasze pytania pod numerem telefonu: (12) 2 00 00 10. Pytania będziecie mogli zadać również w czasie czatu na Interia.pl. Wszelkie informacje na temat dyżuru naszego eksperta znajdziecie TUTAJ.

Polski już za maturzystami

Na rozpoczęcie zmagań maturzyści przystąpili wczoraj do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Musieli rozwiązać 13 zadań, które odnosiły się do zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu Barbary Skargi pt. "O miłości" zamieszczonego w zbiorze "Człowiek to jest piękne zwierzę. Wykłady i artykuły". Autorka odwołuje się w nim m.in. do "Uczty" Platona, "Czułości" Cypriana Kamila Norwida i wiersza "Śpieszmy się" ks. Jana Twardowskiego.

Zdający musieli także napisać wypracowanie. Jeden z dwóch tematów do wyboru brzmiał: "Żołnierskie emocje bohaterów ‘Potopu’ Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci". Zamieszczony fragment opisywał spotkanie Andrzeja Kmicica z Bogusławem Radziwiłłem, podczas którego książę upokarza go.

Drugi temat brzmiał zaś: "Na podstawie fragmentu ‘Wesela’ Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach".

Trzy przedmioty obowiązkowe

W całym cyklu maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a wybrać mogą między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym, a chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Egzaminy z tych przedmiotów również są pisemne, zdaje się je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Poza tym wszyscy abiturienci muszą przystąpić jeszcze do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.