10 kwietnia w katastrofie lotniczej niedaleko Smoleńska zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, przedstawiciele władz państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich. Dzisiaj w Krakowie odbywają się uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. Możecie śledzić je na rmf24.pl i interia.pl.

Po południu po mszy żałobnej w Bazylice Mariackiej i uroczystościach pogrzebowych prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria spoczną w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu. W uroczystościach, obok rodziny i przyjaciół tragicznie zmarłych, wezmą udział przywódcy wielu państw i przedstawiciele najwyższych władz Polski.

Trumny z ciałami pary prezydenckiej przyleciały z Warszawy do Krakowa samolotem wojskowym; z lotniska w Balicach zostały przewiezione do Bazyliki Mariackiej. Na ich przybycie oczekiwał przed świątynią kardynał Stanisław Dziwisz wraz z asystą. Tam odprawił krótką modlitwę i wprowadził trumny do Bazyliki Mariackiej.

W czasie uroczystości w świątyni będzie około 700 osób. Władze Krakowa przygotowały na Rynku Głównym przed kościołem ok. 5 tys. miejsc siedzących dla zaproszonych gości.

Msza żałobna w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona po łacinie. Wbrew zapowiedziom nie będzie jej przewodniczyć wysłannik papieża Benedykta XVI dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, a słowo wstępne - kard. Stanisław Dziwisz. Na zakończenie mszy św. głos zabierze marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz przewodniczący NSZ "Solidarność" Janusz Śniadek.

Kondukt żałobny z trumnami pary prezydenckiej będzie zmierzał z krakowskiego Rynku do Katedry na Wawelu. Ma mu przewodzić duchowieństwo, następnie wojsko, a za trumnami na lawetach będzie podążała rodzina i przyjaciele zmarłych oraz przedstawiciele władz RP i pozostali goście.

Ze względów bezpieczeństwa w kondukcie nie będą w uczestniczyć zagraniczne delegacje. Goście zostaną przewiezieni autobusami z Rynku na Wzgórze Wawelskie, gdzie wezmą udział w pożegnaniu liturgicznym pary prezydenckiej w katedrze. Tę część liturgii poprowadzi kard. Stanisław Dziwisz.

Pogrzeb na Wawelu odbędzie się z zachowaniem elementów ceremoniału wojskowego: będzie asysta wojskowa, pododdziały Wojska Polskiego i orkiestra wojskowa.

W katedrze na Wawelu odprawione będzie nabożeństwo - tzw. ostatnia stacja. Później trumny z ciałami zostaną zniesione do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której spoczywa marszałek Józef Piłsudski. W tej części uroczystości obecna będzie już tylko najbliższa rodzina i przyjaciele zmarłych.

Trumny z ciałami pary prezydenckiej zostaną złożone w sarkofagu wykonanym z onyksu miodowego. Ma on prostą, szlachetną formę prostopadłościanu. Na górnej płycie wykuto duży znak krzyża, na dłuższym boku umieszczono imiona i nazwiska pary prezydenckiej.

Gdy zakończą się uroczystości pogrzebowe i Wzgórze Wawelskie opuszczą oficjalne delegacje, wszyscy uczestniczący w pogrzebie przez cały wieczór i noc będą mogli wejść na Wawel, udać się do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i złożyć hołd parze prezydenckiej.

Na www.rmf24.pl i www.interia.pl zostaną przeprowadzone transmisje wideo i audio uroczystości pogrzebowych w Krakowie. Początek w niedzielę o godzinie 14.