Premier Donald Tusk wraz z ministrami przedstawi dzisiaj w Sejmie informację w sprawie działań podjętych przez rząd po katastrofie pod Smoleńskiem, także tych, które zmierzają do wyjaśnienia przyczyn tragedii. Wczoraj szef rządu o dotychczasowych działaniach wyjaśniających okoliczności w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu mówił na specjalnej konferencji prasowej.

Tusk powiedział m.in., że lotnisko w Smoleńsku nie było "w optymalnym stanie", jednak - jak dodał - za jego stan odpowiada strona rosyjska. Jak zaznaczył, na lotnisku w Smoleńsku przez wiele lat lądowały oficjalne delegacje przy okazji uroczystości katyńskich. "W tym sensie odpowiedzialność za lotnisko biorą gospodarze, a odpowiedzialność za decyzje, że korzystamy z tego lotniska bierze załoga i szefostwo załogi" - dodał.

Premier mówił ponadto, że przerwanie pracy niektórych urządzeń w samolocie, który rozbił się pod Smoleńskiem, może wskazywać, iż katastrofa nastąpiła o godz. 8.41. Zastrzegł jednak, że nie zostało to definitywnie stwierdzone. Szef rządu dodał też, że jest wśród tych osób, które otrzymały informacje, że dotychczasowy etap odsłuchiwania tych urządzeń nie wnosi żadnych istotnych, sensacyjnych rozstrzygnięć.

Szef rządu poinformował, że minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller od środy stoi na czele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Premier przyjął rezygnację dotychczasowego szefa tej komisji Edmunda Klicha, który uznał, że nie jest w stanie łączyć funkcji akredytowanego przy komisji rosyjskiej i odpowiadać za raport polskich biegłych.

O katastrofie pod Smoleńskiem także na sejmowej komisji obrony

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej prokurator generalny Andrzej Seremet ma przedstawić informację na temat postępowania prowadzonego w sprawie katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem.

Według wcześniejszych zapowiedzi przewodniczącego komisji Stanisława Wziątka, w posiedzeniu mają uczestniczyć także szef MON Bogdan Klich oraz szef BBN Stanisław Koziej. Szef komisji obrony oczekuje m.in. informacji na temat procesu szkolenia w wojsku, w tym w lotnictwie.

10 kwietnia w katastrofie lotniczej zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz 94 inne osoby, w tym szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor i dowódcy sił zbrojnych.