W Centrum Kongresowym ICE Kraków wieczorem zakończyła się gala zamknięcia festiwalu Mastercard Off Camera. Późnym wieczorem przyznano ostatnią, najważniejszą festiwalową nagrodę. Dostał ją film zatytułowany "Sons of Denmark".

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych wygrał "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. Jacek Braciak otrzymał nagrodę za rolę w filmie "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka. Nagrodę specjalną Mastercard Rising Star dla debiutującego aktora otrzymała filmowa córka Braciaka - Karolina Bruchnicka. Za najlepszą aktorkę uznano Gabrielę Muskałę, która zagrała w filmie "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej. 

Nagrodę FIPRESCI - Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych zdobył Reinaldo Marcus Green za film "Monsters and Men". Natomiast nagroda specjalna od widzów Festiwalu Mastercard Off Camera, czyli nagroda publiczności powędrowała do Kingi Dębskiej za film "Zabawa zabawa".

Krakowska Nagroda Filmowa dla filmu "Sons of Denmark"


Film "Sons of Denmark" zwyciężył w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi"  12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Podczas sobotniej gali reżyser Ulaa Salim otrzymał Krakowską Nagrodę Filmową - 100 tys. dolarów.

Jury pod przewodnictwem Allana Starskiego, laureata Oscara za scenografię do "Listy Schindlera", oceniało w konkursie 10 debiutów lub drugich filmów reżyserów z całego świata. Jurorami byli także: Anna B. Sheppard - twórczyni kostiumów do filmów doceniona trzema nominacjami do Oscara, Roger Michell - reżyser teatralny i filmowy oraz Ellen Kuras - autorka zdjęć i reżyserka filmowa.

Wybranie tego jednego z dziesięciu dobrych filmów było dużym wyzwaniem, dużą odpowiedzialnością, ale też wielką przygodą - powiedział Allan Starski. Mam poczucie, że film, który zwyciężył, jest nie tylko filmem dobrym, ale jest filmem ważnym nie tylko dla nas na tym festiwalu, ale dla nas obywateli Europy i obywateli Polski. Myślę, że daje on dużo do myślenia, może nas trochę przestraszyć, ale cieszę się, że taki film powstał - podkreślił.

"Sons of Denmark" opowiada o radykalizacji nastrojów społecznych w Danii po krwawym zamachu bombowym i o politykach, którzy umiejętnie je podsycają. Główny bohater 19-latek wstępuje do radyklanej islamskiej organizacji i nie dostrzega, że może być narzędziem w czyimś ręku.

Tegoroczna edycja festiwalu zbiegła się w czasie z premierą cyklu opowiadań o Sherlocku Holmesie na platformie Storytel. Twarzą i głosem tego niezwykłego projektu jest Borys Szyc - jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. To on wcielił się w role wielu bohaterów opowiadań o genialnym detektywie - m.in. Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Efekty niecodziennej produkcji i niezwykłej aktorskiej interpretacji goście festiwalu mogli zobaczyć i usłyszeć na żywo podczas gali zamknięcia.


12. edycja krakowskiego święta kina niezależnego

12. edycja festiwalu rozpoczęła się 26 kwietnia. Do Krakowa zjechali filmowcy z całego świata. Festiwalowe pokazy filmów zorganizowano nie tylko w kinach, ale także na dachach, na barce i w plenerze - m.in. nad Wisłą. 

Na Placu Szczepańskim kolejny raz zbudowano miasteczko festiwalowe. Widzowie mogli tam uczestniczyć w spotkaniach z gwiazdami i pokazach filmowych pod gołym niebem. 

Twórcy, którzy pokazują swoje filmy na festiwalu, rywalizują w dwóch konkursach - Głównym "Wytyczanie Drogi" - i w Konkursie Polskich Filmów. W tym pierwszym walczą o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 000 dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczy Allan Starski. W drugim dziesięć fabuł walczy o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 000 złotych. 


Polskie filmy ocenia jury, któremu przewodniczy aktorka Marcia Gay Harden. Szefem jury Konkursu Międzynarodowego jest scenograf Allan Starski.