Znany z podejmowania kontrowersyjnych decyzji, Szkot Craig Thomson będzie sędziował spotkanie Polska - Czechy. Trzeci mecz biało-czerwonych na Euro 2012 odbędzie się w sobotę we Wrocławiu. Początek spotkania o godzinie 20:45.

40-letni Thomson ma na swoim koncie całkiem pokaźną listę kontrowersyjnych decyzji. I tak na przykład w październiku 2010 roku przerwał po siedmiu minutach mecz eliminacji do Euro 2012 między Włochami a Serbią ze względu na zamieszki na trybunach. Później UEFA przyznała Italii zwycięstwo 3:0.

W jednym z meczów grupowych Ligi Mistrzów Thomsona skrytykował trener Realu Madryt Jose Mourinho. Arbiter pokazał bowiem żółte kartki dwóm jego zawodnikom - Sergio Ramosowi i Xabiemu Alonso, przez co nie mogli zagrać w kolejnym spotkaniu. Szkoleniowiec "Królewskich" twierdził, że kartki były bezpodstawne.

Z kolei w finale szkockiego Pucharu Ligi w ubiegłym roku Thomson zarządził rzut karny, by po chwili... zmienić decyzję. Na Wyspach zostało to bardzo źle odebrane, a sytuacja była wielokrotnie analizowana. Trener Rangers Glasgow Walter Smith powiedział wówczas, że był to bardzo niebezpieczny precedens.

Thomson nie prowadził jeszcze żadnego meczu Polaków.

W sobotę jego asystentami będą Alasdair Ross i Derek Rose, a sędziami bramkowymi - William Collum, Euan Norris. Wszyscy są Szkotami. Na arbitra technicznego wyznaczony został Francuz Fredy Fautrel.

UEFA wytypowała także arbitrów trzech innych spotkań. Szwed Jonas Eriksson poprowadzi drugi mecz w "polskiej" grupie pomiędzy Grecją i Rosją, Włoch Nicola Rizzoli - niedzielny hit w grupie B, czyli spotkanie Portugalia - Holandia, a Hiszpan Carlos Velasco - mecz Dania - Niemcy.