Spotkanie Anglia-Szwecja rozegrane na Stadionie Olimpijskim w Kijowie było pełne emocji. Ekipa Trzech Koron walczyła dzielnie, ale przegrała 2:3 i straciła ostatnią szansę na wyjście z grupy i awans do ćwierćfinału turnieju.

Oba zespoły rozpoczęły spotkanie bardzo ostrożnie. W pierwszych minutach meczu dominowali Szwedzi. Ekipa Trzech Koron nie oddawała jednak strzałów mogących zagrozić bramce Anglików. Podopieczni Erika Hamrena skupili się raczej na trzymaniu przeciwników na dystans od własnego pola karnego.

Szwedzkiej bramce zagroził w 7. minucie Scott Parker. Anglik z ogromną siłą skierował piłkę w kierunku bramki Andreasa Isakssona. Piłka nie trafiła do siatki tylko dzięki świetnej interwencji Szweda.

Strzał Parkera ożywił grę "Synów Albionu". Przez kolejne kilka minut to oni dyktowali warunki gry i próbowali zagrozić bramkę rywala.

4 minuty po akcji Parkera Szwedzi na chwilę odzyskali inicjatywę. Sebastian Larsson z dystansu skierował piłkę w środek bramki. Strzał był jednak zbyt czytelny i Joe Hart pewnie złapał kopniętą z imponująca siłą piłkę.

W 14. minucie na listę strzelców chciał wpisać się Danny Welbeck. Uderzył głową piłkę dograną przez Jamesa Milnera. Niestety, nie trafił w nią czysto i dlatego futbolówka nie znalazła się w siatce.

W 23. minucie padł pierwszy gol spotkania. Do bramki Isakssona trafił Andy Carroll. Po dograniu od Stevena Gerarda perfekcyjnie trafił w piłkę głową, nie zostawiając szwedzkiemu golkiperowi żadnych szans.

Po bramce Anglicy nabrali pewności siebie. Zaczęli kontrolować grę i nie pozwalali Szwedom zbliżyć się do swojego pola karnego. Dopiero w 32 minucie gwiazdor ekipy Trzech Koron Zlatan Ibrahimovic spróbował zagrozić bramce Harta. Posłał futbolówkę w światło bramki, ale piłka odbiła się rykoszetem i trafiła w ręce angielskiego golkipera.

3 minuty po próbie Ibrahimovica Anglicy byli o krok od podwyższenia wyniku. W świetnej sytuacji sam na sam z bramkarzem był Ashley Young, który zamiast do bramki, skierował piłkę w okolicę lewego słupka.

Kilka minut przed końcem pierwszej połowy o krok od wyrównania wyniku był Johan Elmander. Larsson odegrał do niego na wolne pole. Szwed był sam na sam z bramkarzem, ale Hart po raz kolejny w tym spotkaniu pokazał swój kunszt. Dzięki jego świetnej interwencji Anglicy zeszli do szatni prowadząc 1:0.

Od pierwszych minut drugiej połowy Szwedzi intensywnie pracowali nad wyrównaniem wyniku spotkania. Przy kolejnej próbie ataku na bramkę rywali Kim Kallstroem był faulowany przez Carrolla. Sędzia podyktował rzut wolny. Piłkę uderzył Ibrahomovic. Po jego strzale futbolówka odbiła się od muru, ale pozostała w polu karnym. Przejął ją Olof Mellberg, który skierował ją do bramki zdezorientowanego Harta. Po odbiciu się od Glena Johnsona piłka zatrzepotała w siatce. Po 49 minutach gry Szwedzi wyrównali wynik na 1:1.

10 minut później na listę strzeców wpisał się Olof Mellberg. Wyskoczył do piłki wrzuconej w pole karne z rzutu wolnego i piękną główką pokonał angielskiego golkipera.

W 62. minucie spotkania do bramki Andreasa Isakssona próbował trafić Glen Johnson. Piłkarz uderzył zza pola karnego, ale został zablokowany. 2. minuty później odbitą piłkę przejął za polem karnym Anglik Theo Walcott. Uderzył mocno, prostym podbiciem - w sam środek bramki. Isaksson był zasłonięty i kompletnie zaskoczony piłką, która spadła pod jego poprzeczkę.

15 minut później Zlatan Ibrahimovic podjął kolejną próbę umieszczenia piłki w bramce Harta. Z niezwykłą siłą uderzył z dystansu. Angielski golkiper miał wielkie problemy ze złapaniem tej piłki, ale po raz kolejny stanął na wysokości zadania.

Na 12 minut przed końcem regulaminowego czasu gry Danny Welbeck doprowadził Anglików do prowadzenia 3:2. Stojąc tyłem do bramki zamienił dośrodkowanie na gola. Obracając się, trącił piłkę piętą. Hart był w tej sytuacji zupełnie bezradny.

Bramka Welbecka była ostatnim golem spotkania. Obydwa zespoły podejmowały jeszcze próby zmiany wyniku, ale emocje wzięły górę nad piłkarskim rzemiosłem. W 91. Minucie Theo Walcott pobiegł z piłką w pole karne i odegrał na stuprocentową sytuację do Gerrarda. Ten z bardzo bliskiej odległości przegrał pojedynek ze szwedzkim golkiperem. 2. minuty później Gerard próbował strzelać z 30 metrów, ale silnie uderzona futbolówka poleciała wysoko ponad bramkę.

Składy obu reprezentacji:

Szwecja: Andreas Isaksson - Andreas Granqvist (66. Mikael Lustig), Olof Mellberg, Jonas Olsson, Martin Olsson - Anders Svensson, Kim Kaalstroem, Sebastian Larsson, Rasmus Elm (81. Christian Wilhelmsson) - Johan Elmander (79. Markus Rosenberg), Zlatan Ibrahimovic.

Anglia: Joe Hart - Glen Johnson, John Terry, Joleon Lescott, Ashley Cole - James Milner (61. Theo Walcott), Steven Gerrard, Scott Parker, Ashley Young - Danny Welbeck (90. Alex Oxlade-Chamberlain), Andy Carroll.

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).