Woda to jeden z najważniejszych produktów dla naszego życia. Bez wody, człowiek może wytrzymać jedynie od czterech do sześciu dni. Picie odpowiedniej ilości wody nie tylko gasi nasze pragnienie, ale także usprawnia pracę naszego organizmu, chroni go przed odwodnieniem i poważnymi chorobami. Każdy z nas codziennie ją pije, ale czy wiemy, jaką powinna mieć temperaturę, by dobrze działać na nasz organizm i poprawiać samopoczucie?

Lekarze oraz dietetycy zalecają, by woda, którą codziennie spożywamy nie była ani za zimna, ani za gorąca, ponieważ zaburza wtedy naturalną temperaturę naszego ciała. Jeśli chcemy ochłodzić ciało, pijmy wodę o temperaturze minimalnie niższej niż pokojowa. Jeżeli chcemy poprawić przemianę materii lub dodać sobie energii, zaleca się picie ciepłej wody - kilka stopni powyżej temperatury pokojowej.

Kiedy pić chłodną wodę?

Chłodną wodę należy pić w sytuacjach, gdy chcemy obniżyć temperaturę ciała i organizmu, wywołaną przez różne czynniki. Pij chłodną wodę:

1. Podczas treningu 

 Podczas wysiłku fizycznego temperatura ciała znacznie wzrasta, a organizm stara się go ochłodzić poprzez pocenie. Niestety, w ten sposób można utracić dużą ilość cennych płynów ustrojowych. Podczas ćwiczeń zaleca się pić chłodną wodę, ale nie bardzo zimną! Chłodna woda doskonale nawilży i jednocześnie ostudzi rozgrzany organizm. W czasie lub po treningu nigdy nie można pić wody prosto z lodówki, ponieważ może ona wyziębić organizm i wywołać choroby układu oddechowego.

2. Jeśli masz gorączkę 

 Chłodna woda sprawdza się doskonale w walce z gorączką i podwyższoną temperaturą ciała. W takich przypadkach należy pić duże ilości wody, gdyż organizm jest wówczas bardziej narażony na odwodnienie. Podczas gorączki najlepiej dodać do wody sól morską i kilka kropel cytryny, by odzyskać utracone elektrolity.

3. Kiedy chcesz schudnąć 

 Woda doskonale wpływa na pracę układu trawiennego, przyspiesza metabolizm i pomaga spalać tłuszcz. Oczywiście samo picie wody nie wystarczy, by schudnąć! Nie można zapominać o ćwiczeniach i zdrowej diecie. Jeśli jednak chcesz przyspieszyć zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawić przemianę materii, pij przynajmniej osiem szklanek wody dziennie.

Kiedy pić ciepłą wodę?

Ciepłą wodę zaleca się pić głównie w godzinach porannych, ponieważ pobudza ona organizm do pracy na cały dzień. Ciepła woda będzie również idealna jako napój po posiłku. Przyspieszy trawienie i zatrzyma cenną energię zawartą w pożywieniu. Ciepłą wodę warto pić również:

1. Jeśli chcesz oczyścić organizm z toksyn 

Woda to najlepszy naturalny środek oczyszczający organizm z toksyn. Najlepiej sprawdzi się jednak ta o podwyższonej temperaturze. Badania potwierdzają, że picie ciepłej wody szybciej detoksykuje organizm i krew niż picie chłodnej wody. By wzmocnić efekt oczyszczenia, dodaj do wody cytrynę i cynamon. Podczas kuracji detoksykującej należy pić minimum osiem szklanek ciepłej wody dziennie przez dwa tygodnie.

2. Kiedy odczuwasz ból 

Picie ciepłej wody wykazuje również działanie uśmierzające ból. To dlatego, że ciepła woda poprawia krążenie krwi w organizmie, dzięki czemu mózg i układ neurologiczny pracują poprawnie. Jeśli cierpisz na częste bóle głowy, kręgosłupa czy miewasz bolesne miesiączki, pij kilka szklanek ciepłej wody dziennie. Złagodzą one dokuczliwe objawy.

3. Gdy masz problemy z zaparciami 

Picie wody, zarówno ciepłej, jak i chłodnej wspomaga pracę układu trawiennego, przyspiesza metabolizm i spala tłuszcz. Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów i uciążliwych zaparć, które spowalniają przemianę materii, pij w ciągu dnia przynajmniej osiem szklanek wody ciepłej lub zimnej. W walce z zaparciami idealnie sprawdzi się szklanka ciepłej wody z miodem na czczo.