Do żurku, jarzynowej sałatki, jako odrębne danie albo składnik ciast – jajko. Zbliża się Wielkanoc, więc nie powinno go zabraknąć na świątecznym stole. Czy można „na oko” sprawdzić, czy jajko jest świeże? Dlaczego skorupki różnią się kolorem? Co oznaczają daty na pudełkach zbiorczych? Sprawdźcie, zanim wybierzecie się na zakupy!

Zacznij od sprawdzenia daty na pudełku. Co oznacza?

Czy zdarzyło ci się wyrzucić jajka, bazując tylko na dacie opisanej na opakowaniu? Jeśli tak, prawdopodobnie pozbyłeś się ich to niepotrzebnie.

O ile na większości opakowań produktów spożywczych data faktycznie oznacza termin przydatności do spożycia, o tyle na pudełkach z jajkami jest inaczej. Jeśli zobaczycie datę: 29 marca 2021 roku, miejcie pewność, że te jajka są świeże. Oznacza ona, że jajka zostały złożone w tym konkretnym dniu (czyli 29 marca), a nie że tylko do tego dnia są zdatne do spożycia. Możecie bez obaw używać ich nadal. A jak długo jajka utrzymują świeżość? Standardowo termin ważności jajek wynosi około 28 dni (czyli mniej więcej 4 tygodnie) od daty złożenia.

Czy jajko jest świeże? Proste sposoby, by to sprawdzić

Test "szklanki i wody"

Jeśli często kupujecie jajka, na pewno wiecie, że łatwym sposobem na sprawdzenie ich świeżości jest eksperyment ze szklanką wody.

Jeśli wrzucone do wody jajko będzie pływało na jej powierzchni, na pewno jest nieświeże!

Jajko "prosto od kury" opadnie na dno szklanki i ułoży się w pozycji poziomej. Im więcej dni będzie miało, im będzie starsze, tym kąt odchylenia od dna szklanki będzie większy. Po mniej więcej miesiącu ustawi się pionowo, grubszym końcem ku górze.

Potrząsanie

Kupujesz jajka na targowisku, od gospodarzy? Nie każdy nosi ze sobą szklankę i wodę. Jak zatem w inny sposób sprawdzić, czy jajko jest -jak zapewnia sprzedawca -pierwszej świeżości? Potrząśnij nim!

Nieświeże jajo, po potrząśnięciu, wyda z siebie charakterystyczny dźwięk chlupania. Takiego nie radzimy kupować. Dźwięk ten oznacza, że przez skorupkę przedostało się powietrze i nastąpił powolny proces psucia.

Analogicznie - świeże jajko, gdy nim potrząśniecie, takie chlupotania nie usłyszycie. 

Jak wygląda żółtko? Test z rozbiciem jajka

Kupiliście jajka, które czekają teraz w lodówce na swój "wielki dzień" i debiut na świątecznym stole. Co dalej?

Ten test polecamy tylko wtedy, gdy musicie rozbić jajko do przygotowania potrawy czy ciasta. Nie stosujcie go, gdy chcecie ugotować jajka na twardo. Oto co należy zrobić: Rozbijcie jajo na płaskim talerzyku i przyjrzyjcie się, jak wygląda żółtko.

Świeże jajko będzie miało zwartą konsystencję i lekko wypukłe żółtko. Białko będzie natomiast gęste i ściśle przylegające do żółtka.

W nieświeżym jaju żółtko jest płaskie, rozlewające się.

Czym skorupka za młodu... Czyli kolor jajka a jego smak

Wiele osób, kupując jajka, wybiera konkretne, o określonym kolorze skorupki.

Zarzekając się przy tym, że "białe jajka są lepsze od brązowych, albo "zielone mają więcej wartości odżywczych".

Prawda jest jednak taka, że kolor skorupy nie ma nic wspólnego ze smakiem jaja.

Dlaczego więc kury składają różnokolorowe jaja? Od czego ten kolor zależy?  Na ten temat można napisać pracę doktorską, ale uprośćmy sprawę: wszystko zależy od tego, jaka kura konkretne jajko zniosła. Brązowe jajka pochodzą od kur o ciemnym kolorze (czerwonych, brązowych, czarnych), białe kury znoszą białe jaja. Natomiast dużo rzadziej spotykane zielonkawe skorupki, są w jajkach znoszonych między innymi przez kury rasy Olive Egger.

Na doznania smakowe mogą natomiast wpływać inne czynniki, chociażby rodzaje pokarmu podawanego kurom. Bardziej aromatyczne będą jajka od kur karmionych paszą bogatą w tłuszcze. Niektórzy twierdzą również (nie bez kozery), że przyjemniejsze w smaku są jajka od kur wolno biegających po zagrodzie i zajadających radośnie trawę, ziarna i robaki. 

Opracowanie: