Smog to od lat nierozwiązany problem, a otaczające nas powietrze pełne jest substancji niekorzystnych dla naszego zdrowia. Jest jednak proste (i niedrogie) rozwiązanie na oczyszczenie powietrza z toksyn. "Rośliny w naszych domach poprawiają nie tylko jakość powietrza, ale też estetykę, co również wpływa na samopoczucie" - przekonuje w rozmowie z RMF FM dr inż. Piotr Czuchaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dr inż. Piotr Czuchaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest autorem książki "Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze - w domu, w pracy, w szkole". Jak tłumaczy, na zanieczyszczone powietrze narażeni są zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Ale nie tylko, bo do gorszej jakości powietrza przyczyniają się też szkodliwe substancje chemiczne wszechobecne w pomieszczeniach, w których przebywamy. Dlatego tak ważne jest, aby otaczać się florą. Warto jednak i tu mieć umiar.

Roślin, które mogą nam pomóc, zwłaszcza w sezonie grzewczym i smogowym, jest sporo. Popularne są np: epipremnum złociste, a z palm złotowiec lśniący, który jest dostępny praktycznie w każdym markecie. Czy falenopsis, z rodziny storczykowatych. Generalnie każda roślina wpływa na jakość powietrza - podkreśla dr Czuchaj. 

Dzięki aparatom szparkowym rośliny pobierają zanieczyszczenia znajdujące się wokół nas. Następnie są one transportowane do komórek. W procesie fotosyntezy dwutlenek węgla przerabiany jest na tlen i inne metabolity, a inne związki, które rośliny pochłaniają, są transportowane przez komórki do systemu korzeniowego. Powinniśmy się otaczać roślinami, ale też nie możemy przesadać, zwłaszcza w przypadku alergików. Bo jeśli roślin jest zbyt wiele może to spowodować, że będą pojawiać się pleśnie - dodaje dr Czuchaj. 

Wracamy do trendu z lat 80., kiedy to w mieszkaniach roślin było bardzo dużo, a na salonach coraz częściej pojawia się - kojarzona z tamtym okresem - paproć. Na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na roślinkę? Warunki świetlne, tempertaura i przestrzeń - to jest najważniejsze. Pamiętajmy, że dla większości roślin optymalna temperatura to 18-22 stopni Celsjusza. Suche powietrze, czyli mocne rozkręcanie kaloryferów może sprawić, że pojawią się szkodniki - zaznacza ekspert. A co rośliny dają w zamian? Ustępują u nas bóle zatok, katar, czy kaszel.

Listę roślin, które najlepiej sprawdzają się w roli "oczyszczaczy" powietrza ze szkodliwych toksyn już kilka lat temu opracowała agencja NASA. Poniżej prezentujemy przykładowe rośliny, które warto "wprowadzić" do swojego mieszkania lub biura.

Bluszcz pospolity (angielski). Idealny dla domu, gdzie pali się papierosy. Oczyszcza powietrze z rakotwórczych substancji zawartych w dymie tytoniowym.

Epipremnum złociste. Roślina została uznana przez NASA jako najskuteczniejsza metoda eliminacji z otoczenia formaldehydu. Ta rakotwórcza substancja wchodzi w skład niektórych kosmetyków (np. lakiery, farby do włosów).

Paproć doniczkowa. Działa jak naturalny nawilżacz powietrza. Jednocześnie wchłania formaldehyd. 

Dracena. Oczyszcza powietrze z trójchloroetylenu pochodzącego z rozpuszczalników i lakierów.

Palma bambusowa. Według NASA, ta roślina to jeden z najlepszych filtrów powietrza. Pochłania rakotwórczy benzen oraz trichlotoeten. Świetnie sprawdza się również jako nawilżacz powietrza.

Lilia pokojowa (skrzydłokwiat). Usuwa z powietrza trójchloroetylen, benzen i aceton. Jednak sama roślina jest toksyczna, więc należy trzymać ją poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.