Rak piersi jest chorobą, która przychodzi niespodziewanie. U większości kobiet zaczyna się od wyczucia guzka w piersi – jest to najbardziej znany symptom. Lekarze podkreślają - ten nowotwór jest całkowicie uleczalny, pod warunkiem, że zostanie wcześnie rozpoznany.

1. Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania diagnostyczne oraz samobadanie piersi.

2. Najczęściej chorują kobiety w wieku 50-69 lat. Jednak specjaliści zaznaczają: raka piersi diagnozuje się u coraz młodszych kobiet.

3. Jeśli mama miała raka do 50. roku życia, to może on mieć podłoże dziedziczne i młoda kobieta znajduje się w grupie ryzyka.

4. Z drugiej strony - aż 80 proc. kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka, było pierwszymi w rodzinie z rozpoznaną chorobą.

5. Dowiedziono, że chirurgiczne leczenie oszczędzające pierś (BCT) jest równie skuteczne jak amputacja piersi (mastektomia) u chorych na wczesnego raka piersi.

6. Ocenia się, że aż 2/3 przypadków nowotworów sutka, wcześnie rozpoznanych, można leczyć bez konieczności wykonania mastektomii, czyli amputacji piersi.

7. Mastektomia wykonywana jest u pacjentek, u których rak pojawił się w więcej niż jednej ćwiartce piersi.

8. Jeśli rak piersi został wykryty we wczesnym stadium, mastektomia jest skuteczna u ponad 90 procent kobiet. A dodatkowe leczenie, na przykład terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia, zwiększają szanse pacjentek po mastektomii na uniknięcie nawrotu choroby.

9. Odtworzenie piersi jest możliwe zaraz po jej usunięciu. Wówczas kobieta nawet przez chwilę nie doznaje dotkliwego poczucia straty i dodatkowego stresu. 

10. Warto zgłosić się do lekarza (ginekologa, onkologa lub pierwszego kontaktu), gdy zaobserwujesz u siebie:

- zmiany miękkie w piersi, przypominające pęcherzyk wypełniony płynem,

- zaczerwienienia i zgrubienia na skórze bez wyraźnej przyczyny,

- coś, co przypomina "skórkę pomarańczową",

- "wciągnięty" fragment skóry na piersi, trudny do przesunięcia,

- nieuzasadniony wyciek z brodawki,

- zmianę kształtu brodawki (np. jej wciągnięcie do środka),

- wyraźną, nagłą różnicę w wyglądzie jednej z piersi (np. wielkość),

- obrzęk lub bolesność okolicznych węzłów chłonnych (pod pachą).

(ks/mc)