Umiarkowane skrzydło Prawa i Sprawiedliwości oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mają dwa pomysły na złagodzenie projektu zmian w ustawie medialnej – ustalili dziennikarze RMF FM. Chodzi o nowelizację, określaną jako „lex TVN”, która pod groźbą odebrania koncesji zmusiłaby amerykańskich właścicieli stacji TVN do jej sprzedaży.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i przed dwoma dniami złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zdaniem ekspertów spowoduje, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie - chyba że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery.

Projekt wprowadza bowiem zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Wnioskodawca projektu Marek Suski przekonywał wczoraj, że dzięki nowelizacji rządzący chcą zabezpieczyć Polskę przed ewentualnością wejścia na nasz rynek kapitału z krajów "wrogich", że chodzi o "zabezpieczenie Polski przed różnego rodzaju atakami".

"Trzeba chronić Polskę przed wejściem tu różnego (rodzaju) podmiotów z krajów, które nam są wrogie" - stwierdził poseł PiS w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. Jak dodał: "Nie wszystkie kraje nam dobrze życzą, więc chcemy się zabezpieczyć przed ewentualnością (ich) wejścia na polski rynek".

NEWS RMF: Są pomysły na złagodzenie "lex TVN"

Jak ustalili jednak dziennikarze RMF FM, umiarkowane skrzydło Prawa i Sprawiedliwości oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mają dwa pomysły na złagodzenie "lex TVN".

Pomysł pierwszy zakłada wprowadzenie do najnowszego projektu poprawki, która rozszerzyłaby listę wyjątków w ustawie.

W obecnym kształcie projekt zakłada, że koncesje stracą te media, których właściciele mają siedziby poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Tutaj jednak - jak ustalili dziennikarze RMF FM - część polityków PiS, m.in. z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego, proponuje dopisanie, że koncesje mogą mieć firmy ze wszystkich krajów NATO - a więc także ze Stanów Zjednoczonych.

Pomysł drugi, wysuwany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zakłada zniesienie obowiązku uzyskiwania koncesji przez telewizje satelitarne, kablowe i internetowe. Zamiast niej wystarczyłoby uproszczone, jednorazowe zezwolenie wydawane przez szefa Krajowej Rady, bez udziału pozostałych członków tego gremium.

Oba te pomysły oznaczają, że należący do amerykańskiego Discovery TVN mógłby zachować koncesję.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: