Marek Kuchciński - były marszałek Sejmu - jest faworytem na giełdzie polityków, którzy mieliby objąć funkcję szefa Kancelarii Prezasa Rady Ministrów. Wakat trzeba uzupełnić po tym, jak w ubiegłym tygodniu do dymisji podał się Michał Dworczyk. Ostatecznej decyzji wciąż jeszcze nie ma, jednak propozycja miała paść.

Prezes Jarosław Kaczyński wspominał o tym w jednym z wywiadów, choć przyznawał jednocześnie, że wybrany kandydat nie dał jednoznacznej odpowiedzi.

Najprawdopodobniej, oferta została złożona byłemu marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. Stracił on drugi urząd w państwie w 2019 roku, po ujawnieniu, że wykorzystywał rządowe samoloty do podróżowania z rodziną na Podkarpacie.

Kuchciński i kto jeszcze?

Były marszałek Sejmu nie był jednak jedyną rozważaną osobą. Politycy PiS w nieoficjalnych rozmowach wymieniali też między innymi: Zbigniewa Hoffmanna z rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa, odpowiedzialnego za cyfryzację byłego wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, a także obecnego rzecznika rządu Piotra Müllera.

Wybór następcy Michała Dworczyka to kolejna wewnętrzna próba sił w PiS - informuje nasz dziennikarz Roch Kowalski. Chodzi o to, czy nowy szef KPRM będzie wywodził się z bliskiego otoczenia Mateusza Morawieckiego, czy też zwyciężą inne środowiska w Prawie i Sprawiedliwości.

Możliwe, że ostateczna decyzja w sprawie następcy Michała Dworczyka zapadnie jeszcze w tym tygodniu.

Zmiany w Kancelarii Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła ministra Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN - poinformowała z kolei we wtorek Kancelaria Prezydenta. Zostanie on powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta.

"Prezydent RP Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła Ministra Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego" - podano w komunikacie.

Zaznaczono, że odejście ministra Solocha ze stanowiska "podyktowane jest względami osobistymi i następuje w uzgodnieniu z Prezydentem RP".

Wcześniej, Soloch poinformował o tym, że kończy pracę jako sekretarz stanu KPRP i szef BBN na Twitterze. "Za mną siedem niezwykłych lat pracy dla Polski w służbie Prezydenta. Bardzo dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaufanie i wszystkim, z którymi współpracowałem" - napisał.

Został powołany przez prezydenta Dudę na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w randze sekretarza stanu 7 sierpnia 2015 r.

Wcześniej pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Obrony Narodowej (1992-1998), był także wicedyrektorem w Departamencie Spraw Obronnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (1998-1999). W latach 1999-2001 był dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2004 r. do 2005 r. był doradcą Prezydenta Warszawy.

W latach 2005-2008 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a od listopada 2005 r. także szefa Obrony Cywilnej Kraju. Był doradcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (2008-2010) i ekspertem w Instytucie Sobieskiego (2010-2014). W 2013 r. powołany do zarządu Instytutu Sobieskiego w latach 2014-2015 pełnił funkcję prezesa Instytutu.

Opracowanie: