„Wiara jako dialog. Wprowadzenie do teologii kard. J.Ratzingera\" to tytuł pracy doktorskiej. Blisko 20 lat temu napisał ją we Francji polski ks. Jacek Wojciech. Teraz duchowny pracuje w niewielkiej śląskiej parafii w Mszanej.

Św. Augustyn, św. Bonawentura i Sobór Watykański II to zdaniem ks. Jacka Wojciecha główne fundamenty teologii nowego papieża. Jest teologiem dogmatykiem piszących o sprawach ostatecznych, ale także i o muzyce kościelnej. Uderza z jednej z strony ich bardzo redukcyjny charakter, z drugiej ich komunikatywność. Język niesłychanie precyzyjny, jasny, który czyni część z jego prac dostępnych także dla człowieka nieobeznanego profesjonalnie z warsztatem teologicznym - mówi ks. Wojciech.

Ratzinger teolog to z jednej strony, autor zakorzeniony w tradycji, ale i reagujący na współczesność. Benedykt XVI jest człowiekiem Ewangelii - przekonuje ks. Wojciech. Jest konserwatywny tak jak Ewangelia, która od 2000 lat jest niezmienna i nie podlega żadnym modom. Ale jest i postępowa, bo także od 2000 lat dzięki temu, że Ewangelia daje stały i niezmienny fundament wiary, człowiek i świat stają się lepsi.