Chociaż marzec trwa już od niemal tygodnia, to pozwolił skutecznie zapomnieć nam o nadchodzącej wiośnie. Chociaż dni są już odczuwalnie dłuższe, to nie idzie z nimi w parze wzrost temperatury. W wielu miejscach pojawił się śnieg, a termometry pokazały poniżej zera stopni Celsjusza.

Astronomiczna wiosna zacznie się za dwa tygodnie, 20 marca, kalendarzowa dzień później. Wiosna meteorologiczna trwa już od pierwszego marca. Jednak jej początki bardziej przypominają zimę, o której wielu z nas chciałoby już zapomnieć. Kiedy zobaczymy wiosnę nie w kalendarzu, a za oknem?

Najzimniejszy marzec od lat

Jak wskazuje Model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, tegoroczny marzec może być najzimniejszy od lat. Potwierdził to już pierwszy tydzień miesiąca, kiedy temperatura w ciągu dnia nie przekraczała 8 stopni Celsjusza, a przymrozki pojawiały się każdej nocy.

Również drugi tydzień marca zapowiada się poniżej średniej temperatury z poprzednich lat. W ciągu dnia termometry pokażą zaledwie 5-6 stopni Celsjusza, w nocy możemy spodziewać się kilkustopniowych mrozów. W wielu miejscach początek tygodnia zaskoczył nas śniegiem.

Modele prognozowania pogody krótko i średnioterminowej GFS wskazują, że pomiędzy środą 8 marca a wtorkiem 14 marca, możemy spodziewać się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu - często w postaci nagłych burz śnieżnych. W niektórych miejscach w Polsce, zwłaszcza w rejonach górskich, może spaść nawet od 10 do 20 cm śniegu.

Prognoza na najbliższy tydzień

Pogoda w najbliższym tygodniu będzie jak z przysłowia "w marcu jak w garncu". Pojawią się zarówno typowo zimowe dni, jednak będą przeplatane falami ciepła.

W poniedziałek na północy zachmurzenie umiarkowane i duże, w pozostałej części kraju na ogół duże. Miejscami, głównie w centrum i na zachodzie, słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Pod wieczór na południowym zachodzie i południu kraju także opady deszczu. Temperatura maksymalna od  minus 1 stopnia Celsjusza do 5 stopni na Dolnym Śląsku.

We wtorek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami na wschodzie i w centrum kraju. W górach możliwe słabe opady śniegu. Opady śniegu przechodzącego w deszcz ze śniegiem i deszcz, będą przechodziły z zachodu na wschód kraju. Temperatura od 1 do 7 stopni.

W środę pojawią się większe rozpogodzenia. Miejscami opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura od 4 do 9 stopni Celsjusza.

W czwartek na północy na ogół pogodnie. W pozostałej części kraju więcej chmur i opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura od 1 do 6 stopni.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem, od zachodu przechodzące w opady deszczu. Temperatura maksymalna do 6 stopni. Końcówka tygodnia przyniesie pochmurną pogodę, okresami będzie padał śnieg, deszczu ze śniegiem i deszcz. W weekend jest jednak szansa na ocieplenie.

Kiedy będzie cieplej?

Jak przewidują synoptycy, nieznacznego ocieplenia możemy spodziewać się dopiero w połowie marca. Jednak i wtedy na termometrach zobaczymy nie więcej niż 14 kresek. W nocy temperatura będzie oscylować w okolicy zera stopni.

Prawdziwie wiosennej pogody możemy spodziewać się dopiero na początku kwietnia. Wtedy temperatura może wzrosnąć do 19 stopni Celsjusza.

Chociaż marzec może zaskoczyć nas gwałtownymi zmianami pogody, to eksperci IMGW przewidują, że miesiąc ten utrzyma się w normie pod względem temperatury i opadów. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura i suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.