"Podczas Światowych Dni Młodzieży, w związku z ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym, zatrzymano oprócz obywatela Iraku jeszcze dwie inne osoby - Tunezyjczyka i Algierczyka" – poinformował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ziobro, który w niedzielę był gościem programu "Minęła 20-sta" w TVP Info powiedział, że rola obu tych osób jest w tej chwili badana. Prokurator generalny dopytywany czy zostali oni zatrzymani w tej samej sprawie co Irakijczyk powiedział, że tak, jeśli traktować jako tę samą sprawę, sprawę ewentualnego zagrożenia terrorystycznego.

Prokurator generalny pytany był o zatrzymanie obywatela Iraku. Poinformowano o tym 25 lipca. Mężczyzna został aresztowany na 2 miesiące, jest podejrzany o posiadanie "śladowych ilości" materiałów wybuchowych.

W tej sprawie, nie przesądzając jej końca, polskie służby zachowały się bardzo profesjonalnie, współpracując z prokuraturą - mówię o ABW, policji. Faktycznie stwierdzono - zarówno pies jak urządzenie, kontakt z materiałami wybuchowymi - powiedział minister. Ziobro dodał, że nie była to jedyna przesłanka wniosku prokuratury o aresztowania mężczyzny. Są też inne bardzo poważne elementy wskazujące na to, że jego rola jest niejasna. Na pewno nie mówił prawdy, krótko mówiąc składał fałszywe zeznania. Są one sprzeczne co do jego roli i sensu obecności w Polsce. Wiemy, że dokumentował miejsca, które były związane z pielgrzymką papieża, chciał wynająć mieszkanie, na trasie przejazdu - powiedział.

Ziobro dodał, że podejrzany fotografował też dworce kolejowe i galerie handlowe. "Badamy dalej tę sprawę. Ustaliliśmy jego możliwe powiązania z innymi osobami" - dodał minister. Szczegółów sprawy nie ujawniono.

48-letni obywatel Iraku został zatrzymany 21 lipca w Łodzi. Postawiono mu zarzut dotyczący posiadania śladowych ilości materiałów wybuchowych. To przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

"Jeżeli coś jest orzekane, to powinno być jawne"

Minister odniósł się w programie również do sprawy Trybunału Konstytucyjnego. Cokolwiek Trybunał Konstytucyjny orzeknie w ramach posiedzenia niejawnego, będzie to sprzeczne z obowiązującym prawem. Żadna ustawa na taki tryb w tej sprawie nie pozwala - ocenił.

11 sierpnia Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK - zaskarżonej przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich. Ustawa wchodzi w życie 16 sierpnia. Jak poinformowano w komunikacie, który w czwartek pojawił się na stronie internetowej TK - "publiczne ogłoszenie wyroku wydanego w pełnym składzie na posiedzeniu niejawnym w sprawie o stwierdzenie niezgodności z konstytucją RP przepisów ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym (sygn. akt K 39/16) nastąpi 11 sierpnia 2016 r. o godz. 11.00'- dodał minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.