Zmotoryzowani turyści, którzy planują podróż do Francji, powinni mieć się na baczności. Astronomicznie wzrośnie tam bowiem wysokość mandatów za nieprawidłowe parkowanie pojazdów.

Dotąd wysokość mandatów za nieprawidłowe parkowanie samochodów była taka sama w całej Francji i wynosiła 17 euro. Teraz ustalać je będą władze poszczególnych miast, które są często bardzo zadłużone - i widzą w tym sposób na uzdrowienie swojej sytuacji finansowej. Projekt ustawy w tej sprawie przyjęło - już po drugim czytaniu - Zgromadzenie Narodowe.

W Paryżu - mimo protestów nadsekwańskich organizacji zrzeszających kierowców - wysokość tych mandatów oraz opłat za odebranie auta wywiezionego na policyjny parking ma wzrosnąć dwukrotnie. W niektórych innych miastach natomiast wręcz pięciokrotnie.

Nielegalne zaparkowanie samochodu, na przykład w miejscu, które zarezerwowane jest dla pojazdów osób niepełnosprawnych, może wiec kosztować w sumie kilkaset euro. Do tego mandaty za nieprawidłowe parkowanie staną się oficjalnie grzywnami za "nielegalne zajmowanie przestrzeni miejskiej", a wiec łamiących prawo kierowców ścigać będą we Francji już nie tylko policja i straż miejska, ale również specjalnie wyznaczeni urzędnicy.

(mal)