Znamy zwycięzcę 8. Biegu Trzech Kopców! To Artur Kern z Hrubieszowa. 13 kilometrów przebiegł dokładnie w 42 minuty i 29 sekund. Wśród pań najszybsza była Ewa Kucharska z Pszczyny. Dystans pokonała w 50 minut i 25 sekund.

Jak poinformowali organizatorzy, na starcie stanęło ponad 2 tys. uczestników.

Trasa Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim wiodła tradycyjnie między trzema krakowskimi Kopcami - Krakusa, pod którym umiejscowiony był start, Kościuszki i Piłsudskiego - tam, w Lesie Wolskim uczestnicy dobiegali do mety.

Począwszy od startu pod Kopcem Krakusa - na Wzgórzu Lasoty, poprzez Rynek Podgórski, Bulwary Wiślane, tereny nieopodal Wawelu i klasztoru Norbertanek, Las Wolski, gdzie zawodnicy przebiegali tuż obok krakowskiego zoo, aż do mety pod Kopcem Piłsudskiego - na Wzgórzu Sowiniec - wszędzie na trasie można było się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę.

Zawodnicy mieli do pokonania około 13 km, zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni. Różnica poziomów sięgała 160 m.

Ze względu na zróżnicowanie terenu, w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako "anglosaski", w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji "alpejskiej", której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Z roku na rok wzrasta liczba uczestników - na starcie pierwszej edycji w 2007 roku stanęło 341 osób, a w 2013 roku między kopcami pobiegło aż 1942 biegaczy!