Szwedka Charlotte Kalla wygrała bieg łączony na 15 kilometrów podczas mistrzostw kraju rozgrywanych w Annaboda. Uzyskała 59 sekund przewagi nad drugą na mecie Stiną Nilsson i minutę nad trzecią Emmą Wiken.

W tej konkurencji biegaczka widzi swoje największe szanse na medal narciarskich mistrzostw świata, które odbędą się w dniach 18 lutego - 1 marca w szwedzkim Falun. Zdaniem komentatorów telewizji SVT "Kalla zdeklasowała rywalki". "Chyba mamy skuteczną broń na Norweżki" - cieszyli się dziennikarze.

Ten bieg był mi bardzo potrzebny psychicznie, ponieważ po wielu tygodniach słabej dyspozycji i ciągłej frustracji z powodu słabych wyników dzisiaj po raz pierwszy poczułam że ciało słucha głowy. Czuję też, że jeszcze mam nadwyżki siły, ponieważ część klasyczną pobiegłam bardzo ostrożnie - powiedziała Kalla po zdobyciu 12. złotego medalu mistrzostw Szwecji.

Wyraźnie zadowolona oceniła przed kamerami, że jej forma idzie w górę. Jeżeli tak jest, to w najlepszym momencie, bo za trzy tygodnie będę jej potrzebować najbardziej - zaznaczyła.

Na mecie otrzymała osobiste gratulacje od króla Szwecji Karola XVI Gustawa, który skomentował: "jestem pod wrażeniem biegu Charlotty i nareszcie czuję, że zapowiadają się ciekawe MŚ".