Od rana w środę będzie bardzo mocno padać. Najwięcej deszczu pojawi się na południowym-wschodzie kraju. Intensywne opady możliwe są przez kolejne 36-48 godzin. Najgorzej będzie na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Śląsku i Lubelszczyźnie. Możliwe są lokalne podtopienia.

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne: 3. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanów wód do strefy stanów wysokich w województwach: małopolskim, podkarpackim i śląskim. Ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu obowiązują w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim oraz części lubelskiego.

W kolejnych dniach intensywne opady pojawią się również w województwach: dolnośląskim, opolskim, mazowieckim, podlaskim. "Największe wzrosty stanów wody spodziewane są 15 i 16 maja na terenie województw: podkarpackiego i małopolskiego. Chodzi o rzeki: San, Wisłok, Wisłoka, Dunajec wraz z ich dopływami, Raba, Skawa, Ropa i Soła oraz mniejsze dopływy Wisły" - ostrzegają w komunikacie synoptycy.

Rekomendacje na wypadek zagrożenia powodziowego wydało wojewodom Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "RCB zaleca wojewodom m.in.: bieżący monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, przekazanie informacji o zagrożeniu na szczebel powiatowy i gminny, przesłanie komunikatów do mediów lokalnych, umieszczenie ostrzeżeń na stronach internetowych, sprawdzenie systemów alarmowania i ostrzegania ludności.
Wojewodowie mają także zapewnić całodobową gotowość centrów zarządzania kryzysowego oraz osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a także przygotować służby i instytucje do uruchomienia procedur zawartych w planach zarządzania kryzysowego" - czytamy w komunikacie.

Rząd rozmawia z wojewodami

Z wojewodami na temat sytuacji pogodowej i spodziewanych intensywnych opadów deszczu, zwłaszcza na południu kraju, rozmawiał minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. W wideokonferencji wzięli także udział szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadbrygadier Janusz Skulich, Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski oraz Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski.

Minister polecił wojewodom sprawdzenie i przegląd urządzeń przeciwpowodziowych. Zwrócił się do nich, aby byli wyjątkowo czujni i reagowali na każdą niepokojącą informację. Nakazał wojewodom informowanie mieszkańców o ewentualnych zbliżających się zagrożeniach hydrologicznych i meteorologicznych. Minister uczulił wojewodów na konieczność stałej komunikacji z samorządami - poinformował rzecznik MAC Artur Koziołek.

Kontrolę urządzeń przeciwpowodziowych zapowiedział również premier. Będziemy sprawdzali, także w najbliższych godzinach, w tych newralgicznych miejscach, jaki jest stan infrastruktury zabezpieczającej przed powodziami - poinformował Donald Tusk.

(ug)