Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuopio. To szóste zwycięstwo mistrza olimpijskiego w sezonie 2013/14, a trzynaste w karierze.

Dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, obecnie wyprzedza Słoweńca Petera Prevca już o 103 pkt.

Mistrz świata z Val di Fiemme nadal jest w doskonałej formie, w konkursie w Kuopio prowadzenie objął po pierwszej serii, w której uzyskał 126,5 m. Dostał wysokie noty za styl i o 1,1 pkt wyprzedzał Freunda i o 3,5 pkt Fina Ville Larinto.

Do finału, obok Stocha awansował także Maciej Kot zajmując 23. miejsce po lądowaniu na 117,5 m, oraz Piotr Żyła, plasujący się na  27. pozycji - 118 m. Odpadli Dawid Kubacki - 115 m (35. miejsce) i Klemens Murańka - 115 m (31.).

Słabiej niż się spodziewano wypadł wicelider klasyfikacji pucharowej Słoweniec Peter Prevc. Skoczył 123,5 m i zajmował piąte miejsce tracąc do Stocha ponad 9 pkt.

W finale najdłuższy skok - 128,5 m miał Austriak Michael Hayboeck, zajmujący po pierwszej próbie 11. pozycję. Ostatecznie uplasował się na 6. pozycji. Prevc także poprawił swoją lokatę skacząc 126 m, ale tylko o jedną lokatę i był czwarty. To spowodowało, że jego strata do lidera Pucharu Świata wzrosła do 103 pkt.

Stoch o zwycięstwo walczył z Freundem. Skoczek z Zębu miał po pierwszej serii tylko 1,1 pkt przewagi nad rywalem, ale w drugiej próbie wylądował o 1,5 metra dalej (126,5 m), dostał zdecydowanie wyższe noty za styl i zwyciężył z przewagą 3,8 pkt.

Szansę na miejsce na podium stracił Larinto. W drugim skoku miał tylko 108 m i spadł w klasyfikacji na odległe, 22. miejsce. Jego pozycję zajął Bardal, czwarty po pierwszej serii. W drugiej próbie miał 127,5 m i tak zapewnił sobie miejsce na podium.

Obok Stocha, dobrze w polskiej ekipie wypadł Kot. W drugiej próbie wylądował na 124,5 m i awansował z 23. pozycji na 16. Żyła - 27. po pierwszej serii, ostatecznie był 25.

W czołowej dziesiątce konkursu znalazło się trzech Austriaków - szósty Michael Hayboeck, dziewiąty Stefan Kraft i dziesiąty zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni Thomas Diethart. Jedenasty był Gregor Schlierenzauer, który na kilka dni przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich wraca do niezłej formy.

Do zakończenia sezonu Pucharu Świata zostały jeszcze cztery konkursy indywidualne. Najbliższy w piątek 7 marca w norweskim Trondheim.