Brakuje krwi w śląskich placówkach. Lato to czas, w którym wielu krwiodawców wyjeżdża na urlopy. Wakacje mają też studenci i uczniowie. Z drugiej strony podczas urlopów wzrasta liczba wypadków.

Krwi nie może wyprodukować żadne urządzenie. Może ona pochodzić tylko od zdrowego dawcy. Nie przechodź obojętnie obok placówek służby krwi oraz ambulansów do poboru krwi! Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiemy, w którym momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać - apelują pracownicy Centrum Krwiodawstwa w Katowicach.

W czwartek krew będzie można oddać w Chorzowie od godz. 10 do 17 przy Poczcie Głównej, w Bytomiu od godz. 13 do 17 na Rynku, w Katowicach od godz. 8 do 13 przy Komendzie Policji przy ul. Lompy, w Zabrzu od godz. 10 do 17 na Placu Wolności i w Gliwicach od godz. 10 do 17 na Placu Dworcowym.
 
Krwiodawstwo w Polsce ma charakter honorowy. Poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Dawcy przysługuje jednak: posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal, czy zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew. 

Oddając systematycznie krew, krwiodawca badany jest każdorazowo przez lekarza. Ubezpieczonym, którzy posiadają tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" (tj. kobietom, które oddały co najmniej 5 litrów krwi i mężczyznom, którzy oddali nie mniej niż 6 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi) przysługują bezpłatne leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz leki, które zasłużony dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi.