Pomimo czterogodzinnych negocjacji oświatowych związków zawodowych z przedstawicielami rządu, wciąż nie udało się wypracować porozumienia. „Pożar nie został ugaszony, dalej szykujemy się do strajku” – podsumował spotkanie ws. sytuacji w oświacie prezes ZNP Sławomir Broniarz. Także dziś zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepisy, na podstawie których to Sejm wybiera sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa są zgodne z Konstytucją. Informacją dnia był również przełom w sprawie afery związanej z importem polskiego mięsa na Czechy. Zgodnie z ustaleniami Czechy powinny natychmiast znieść nadzwyczajne kontrole polskiego mięsa. Przygotowaliśmy dla was podsumowanie najistotniejszych wydarzeń poniedziałku.

Posiedzenie ws. sytuacji w oświacie zakończone bez uzgodnień

Widmo strajku w oświacie wciąż realne, posiedzenie ws. Centrum Dialog zakończone bez uzgodnień

Po niespełna czterech godzinach zakończyło się spotkanie ws. sytuacji w oświacie prowadzone w centrum Dialog. Uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się za tydzień, w poniedziałek 1 kwietnia. Dalecy jesteśmy od tego, żeby to w ogóle trąciło jakimkolwiek kompromisem - stwierdził prezes ZNP Sławomir Broniarz. Zaznaczył, że zapowiedź strajku nauczycieli 8 kwietnia jest aktualna.

Nie było jakichkolwiek propozycji ze strony rządu, które by czymkolwiek nas zaskakiwały. Propozycja wzrostu wynagrodzeń od września br., to nic innego jak przeniesienie (zapowiadanej) podwyżki ze stycznia na wrzesień - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz. Propozycje wzrostu wynagrodzeń absolutnie nie korespondują z oczekiwaniami żadnego z partnerów społecznych, łącznie z Solidarnością - powiedział.
Przewodniczący ZNP zaznaczył, że zapowiedź strajku nauczycieli 8 kwietnia jest aktualna.


Broniarz: Jestem zdecydowany, że do strajku pewnie dojdzie

"Formalnie do strajku mamy dwa tygodnie, strajk ma rozpocząć się w ósmym dniu kwietnia. Dzisiaj rozpoczynamy rozmowy. Ale jeżeli dla kogokolwiek ważny jest mój nastrój, to raczej jestem zdecydowany, że do strajku pewnie dojdzie - i będzie musiało dojść.." - tak, jeszcze przed rozmowami w Centrum Dialog, Broniarz odpowiadał w Porannej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy sprawa rozpoczęcia strajku przez nauczycieli 8 kwietnia jest przesądzona.

W Porannej rozmowie w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa czy nie martwi go, że Solidarność nie chce dołączyć do jednego stołu, do rozmów z ZNP w sprawie strajku. Jest rzeczą absolutnie obojętną dla mnie, gdzie siądzie pan Piotr Duda, bo to nie jest strajk Piotr Dudy, tylko strajk 500-600 tys. nauczycieli, pracowników oświaty, a poza tym, w zdecydowanej większości także szkół i przedszkoli, robimy to wspólnie z Solidarnością i jest to ta wartość dodana, na którą część nauczycieli bardzo liczyła, dlatego też nie przejmuję się sprawami Piotra Dudy - zapewnił Sławomir Broniarz.

CAŁA ROZMOWA ZE SŁAWOMIREM BRONIARZEM DO POSŁUCHANIA I ZOBACZENIA TUTAJ

Trybunał Konstytucyjny nie zaskoczył: Orzekł po myśli KRS

Przepisy, na podstawie których to Sejm wybiera sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

W grudniu 2017 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która wprowadziła wybór 15 członków KRS-sędziów przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

Uzasadniając dzisiejsze orzeczenie TK, sędzia Justyn Piskorski podkreślił, że konstytucja stanowi jedynie, że sędziowie-członkowie KRS mają być wybierani spośród sędziów. "Ustrojodawca nie wskazał jednak, kto ma wybierać tych sędziów. (...) Te kwestie zostały przekazane do uregulowania w ustawie" - zaznaczył.

Jak zauważył dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, orzeczenie TK nie zaskakuje - pięcioosobowy skład orzekający zrobił dokładnie to, czego oczekiwała KRS: przyznał, że - według Trybunału - jej powołanie nie łamie konstytucji, zatem legitymizował jej dalsze działanie.

Za niezgodne z konstytucją TK uznał natomiast przepisy dot. możliwości odwoływania się przez sędziów od decyzji podejmowanych przez KRS.

O szczegółach orzeczenia TK przeczytasz TUTAJ! >>>>

Zakończyło się śledztwo ws. marszu narodowców w Oświęcimiu. Piotr R. z zarzutami

Oświęcimska prokuratura zakończyła śledztwo w związku ze skandalicznymi wydarzeniami podczas tegorocznych uroczystości rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. Chodzi o demonstrację narodowców, w czasie której Piotr R. miał m.in. nawoływać do walki "z żydostwem". Oprócz niego na ławie oskarżonych zasiądzie jeszcze drugi z zatrzymanych manifestantów.

WIĘCEJ O MARSZU NARODOWCÓW PRZECZYTASZ TUTAJ

Podejrzany ws. tragedii w Kemerowie zatrzymany w Polsce

W Polsce zatrzymano Wiaczesława Wiszniewskiego, to współwłaściciel centrum handlowego w Kemerowie. Rok temu doszło tam do pożaru, w którym zginęło 60 osób, w tym 37 dzieci. 


Minister Czerwińska: Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone

Minister Finansów Teresa Czerwińska zdecydowanie dementuje doniesienia o tym, że złożyła dymisję. "Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone. Poza tym, wszystko co było do powiedzenia, jest powiedziane, pan premier zabrał głos, w związku z czym rozumiem temat jest zamknięty" - powiedziała dziennikarzom.

Kazimierczyk: Strajk podczas egzaminów to dobra decyzja. Nowak: To nie może być kosztem dzieci

"To, co dzieje się w oświacie, jest konsekwencją tego, jak prowadzona jest polityka oświatowa przez minister Zalewską" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Iga Kazimierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji. Pytana o to, czy nauczyciele powinni protestować podczas kwietniowych egzaminów stwierdza: "To dobra decyzja, popieram działania, oczekuję od MEN planu B". Pytany o to samo Paweł Nowak z Fundacji Rodzice Szkole odpowiada: "Rozumiemy postulaty nauczycieli, jeżeli chodzi o wynagrodzenia. (...). Natomiast nie wszystkie formy są akceptowalne dla rodziców, szczególnie te, które uderzają w bezpieczeństwo, wychowanie lub naukę dzieci. Strajku podczas egzaminów nie akceptujemy. (...) To nie może odbywać się kosztem dzieci" - podkreśla w rozmowie z Marcinem Zaborskim.

Historyczna decyzja Donalda Trumpa

Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret, na mocy którego Stany Zjednoczone formalnie uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Dokument został podpisany podczas spotkania Trumpa z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Białym Domu.

Olsztyn: 6-latka zmarła z powodu powikłań po ospie

6-letnia dziewczynka zmarła w olsztyńskim szpitalu dziecięcym z powodu powikłań po ospie. Dziecko nie było zaszczepione przeciwko ospie - poinformowała powiatowy inspektor sanitarny w Szczytnie Grażyna Sosnowska.

Afera z polskim mięsem: Polska dała gwarancję. Czesi powinni znieść kontrole

Polska przekazała Komisji Europejskiej zaktualizowaną informację o wykonywaniu zaleconych przez Brukselę działań w sprawie kontroli bezpieczeństwa mięsa - ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Teraz, zgodnie z ustaleniami z 18 marca i obietnicą czeskiego ministra rolnictwa Miroslava Tomana, Czechy powinny natychmiast znieść nadzwyczajne kontrole polskiego mięsa.

Opracowanie: