Jest maleńki, ale zdolny do wielkich czynów. Koliber. Do tej pory zachwycaliśmy się tym, jak prędko macha skrzydłami. Okazuje się jednak, że może mieć też inne osiągnięcia. Czym jeszcze może więc zaimponować?

Na przykład koliberek żarogłowy wykonuje szalone loty, podobne nieco do tych, które na pokładzie samolotów pozwalają poczuć stan nieważkości, czyli spada szybko w dół, po czym gwałtownie wznosi się do góry. Badania biologów z Uniwersytetu w Berkeley pokazały, że w czasie tego lotu kolibry poruszają się w stosunku do długości swego ciała szybciej, niż jakiekolwiek inne zwierzę czy ptak na Ziemi. Około 400 długości ciała na sekundę.

Jak pisze czasopismo "New Scientist", w chwili, gdy ptak zmienia kierunek lotu, by wznieść się w górę, działają na niego przeciążenia 10-krotnie przewyższające przyspieszenie ziemskie. To znacznie więcej, niż odczuwają podczas startu astronauci, i o połowę więcej, niż są w stanie wytrzymać piloci myśliwców. Koliber nie traci jednak głowy, nie mdleje, a małe rozmiary ciała sprawiają, że jego układ krążenia dobrze sobie z tym radzi.