Lekarze z rzymskiego szpitala Bambino Jesu przeprowadzili pomyślną operację wszczepienia 16-miesięcznemu dziecku najmniejszego na świecie sztucznego serca. O operacji, do której doszło w kwietniu w watykańskim szpitalu pediatrycznym, poinformowano w poniedziałek.

W nocie wydanej przez szpital Bambino Gesu wyjaśniono, że rekordowo małe sztuczne serce waży 11 gramów. To tyle, co pięć monet o nominale 1 centa. Proteza zawiera pompę z tytanu, przez którą może przepłynąć do 1,5 litra krwi na minutę.

Proteza została wszczepiona u dziecka cierpiącego na postępujące schorzenie mięśnia sercowego połączone z ciężkimi komplikacjami układu komorowego. Następnie dziecko zostało poddane operacji przeszczepu serca. Jak poinformowali lekarze, miesiąc po tym zabiegu mały pacjent jest w dobrym stanie.

Watykański szpital specjalizuje się w leczeniu chorób serca u dzieci

Najmniejsze na świecie sztuczne serce to nie jedyny sukces, jaki watykańska placówka odniosła w dziedzinie kardiochirurgii. W 2010 roku w tym szpitali przeprowadzono pierwszą na świecie operację wszczepienia stałego sztucznego serca dziecku. 15-latkowi wszczepiono czterocentymetrowe urządzenie, które zostało w komunikacie medycznym opisane, jako "pompa hydrauliczna zasilana elektrycznie", umieszczona całkowicie w klatce piersiowej, by zmniejszyć ryzyko infekcji.