Dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego poinformowała, że w Karkonoszach zaobserwowano rysie. Drapieżniki wyginęły na tym obszarze przed ponad dwustu laty.

Po raz pierwszy ślady dzikich kotów zauważono na terenie parku na przełomie 2009 i 2010 roku, teraz ich obecność udało się potwierdzić. Nie wiadomo na razie czy rysie osiedliły się tam, czy jedynie przechodzą przez obszar najwyższego pasma górskiego w Czechach.

Zwierzęta mogły przedostać się w położone na północy Czech Karkonosze wędrując przez inne pasma górskie aż z leżącej na południu kraju Szumawy.

Rysie w karkonoskich lasach wyginęły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kilkadziesiąt lat później zanikła też ich populacja żyjąca na pozostałych obszarach dzisiejszych Czech. Dopiero w latach 70. i 80. XX wieku dziki kot zaczął się ponownie pojawiać w czeskich górach, głównie za sprawą migracji z terenów Słowacji i Niemiec.

W tej chwili w Czechach rysie żyją w izolowanych grupach na południowym zachodzie i wschodzie kraju, głównie na terenach Lasu Czeskiego, Szumawy, Jesioników, Beskidów, Jaworników, Gór Wsetyńskich oraz Białych Karpat. Całkowitą ich liczbę w Republice Czeskiej ocenia się na około 100 osobników.