Urządzenia mobilne, głównie smartfony zmieniają nasz sposób kontaktowania się ze światem i wpływają na język, jakim posługujemy się choćby na portalach społecznościowych. Brytyjscy i amerykańscy naukowcy piszą na łamach czasopisma "Journal of Communication", że smartfon jest dla nas jakby przedłużeniem samych siebie, jeśli z jego pomocą łączymy się z portalem społecznościowym, choćby Twitterem, nasze wypowiedzi są bardziej egocentryczne, skupione na sobie i własnych emocjach. Jeśli korzystamy z komputera, łatwiej nam otworzyć się na opinie innych, brać pod uwagę ich zdanie.

Te wnioski, to owoc analizy językowej i psychologicznej 235 milionów tweetów, zebranych w ciągu 6 tygodni. Badano między innymi częstotliwość i proporcję występowania pewnych słów, charakterystycznych dla określonych zachowań i postaw społecznych. Okazało się, że korzystając z mobilnej aplikacji, nie tylko prezentujemy bardziej egocentryczne podejście do otoczenia, ale też znacznie częściej publikujemy opinie negatywne.

Do tej pory niewiele wiedzieliśmy o tym, jak aktywność na portalach społecznościowych zależy od korzystania z mobilnych aplikacji, czy zwykłego komputera. Tymczasem rosnąca powszechność dostępu mobilnego powinna skłonić nas do dokładnego przyjrzenia się sprawie - mówi współautor pracy, Dhiraj Murthy z Goldsmiths, University of London. Nasza praca pozwoliła wykazać, że nie każde tweety są takie same i sposób ich wysyłania ma na nie czytelny wpływ, z urządzeń mobilnych choćby częściej używamy negatywnego języka - dodaje. 

Wygląda to na kolejny argument za tym, że dla ogólnego dobrego samopoczucia, powinniśmy jednak czasem zbiorowo odkładać smartfony na bok.