Być może już wkrótce lekarz przy przyjęciu do szpitala będzie nas pytał nie tylko o grupę krwi, ale i o florę bakteryjną w naszym układzie pokarmowym. Międzynarodowa grupa naukowców pod kierunkiem badaczy z European Molecular Biology Laboratory (EMBL) w Heidelbergu, ogłosiła właśnie w czasopiśmie "Nature", że każdy z nas należy pod tym względem do jednej z zaledwie trzech grup.

Pokazały to badania genetyczne prowadzone wśród osób mieszkających w Europie, Azji i Ameryce. Pierwsze eksperymenty prowadzono na próbkach pobranych od 39 osób, potwierdzono je potem jeszcze w oparciu o badania 85 osób w Danii i 154 w Ameryce.

Bakterie w naszym układzie pokarmowym pomagają nam trawić pokarmy, czerpać z nich energię, rozkładać toksyny i zwalczać infekcje. Mają kluczowe znaczenie dla tworzenia niektórych witamin i aminokwasów. Ich skład jest u każdego odmienny, jednak po bliższej analizie okazuje się, że należy do jednego z zaledwie trzech ogólnych typów, określanego przez rodzaj bakterii, które mają przewagę.

Właśnie na tej podstawie autorzy pracy nazwali trzy wyodrębnione przez siebie ekosystemy bakteryjne naszego układu pokarmowego: Bacteroides, Prevotella and Ruminococcus.

Co zaskakujące, o tym, jaki ekosystem mamy, nie decyduje ani wiek, ani rasa, miejsce zamieszkania, czy dieta - naukowcy sądzą, że być może decydują bardziej subtelne właściwości naszego układu odpornościowego. Jeśli tak, być może i skłonność do określonych chorób i podatność na określone leki także się z tym wiąże. Opowiedz mi o swoich bakteriach, a powiem ci jak się leczyć? Może już niedługo.