W najbliższych latach w Gdańsku powstanie Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej. List intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek rektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechniki Gdańskiej. Ośrodek będzie prowadzić badania z zakresu radioastronomii i inżynierii kosmicznej. Jego sercem ma być ogromny radioteleskop o średnicy od 90 do 106 metrów.

Radioteleskop będzie wyposażony w ogromną kamerą radiową, która będzie miała podobne możliwości jak kamera optyczna. Bardzo wysoka rozdzielczość umożliwi obserwację i fotografowanie nieosiągalnych do tej pory obszarów nieba.

Na razie naukowcom trudno określić, jakie badania będą prowadzić w nowym centrum, ale już teraz mówią, że ich waga może być ogromna. Na dziesięć Nagród Nobla, osiem przyznano za badania i odkrycia w dziedzinie radioastronomii - tłumaczy prof. Andrzej Kus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Według wstępnych założeń, radioteleskop ma stanąć w Borach Tucholskich.

Budowa radioteleskopu i centrum kosztować może nawet 300 mln złotych. Do końca przyszłego roku ma powstać dokładny harmonogram inwestycji.