Agencja NASA zorganizowała specjalną konferencję prasową poświęconą misji łazika Perseverance. Zaprezentowała na niej m.in. film, który łazik Perseverance nagrał, gdy lądował na Czerwonej Planecie.

Eksperci NASA przyznają, że nie mieli pewności, że systemy rejestrujące lądowanie umieszczone na samym łaziku i na kosmicznym dźwigu zadziałają. Tak się jednak stało i dzięki temu powstał niezwykły film z ostatnich minut lądowania. 

Relacja zaczyna się na wysokości 11 kilometrów, kiedy otwiera się spadochron. Potem widzimy odpadającą osłonę termiczną i powierzchnię Czerwonej Planety, która szybko się przybliża. Kiedy silniki rakietowe dźwigu zaczynają podnosić tumany kurzu wiemy, że to już blisko. Potem widać, jak łazik opuszcza się z dźwigu na linkach i po chwili ląduje, a kamera skierowana w górę pokazuje odlatujący dźwig. 

Na konferencji poinformowano, że w czasie lądowania mikrofon, w który wyposażony jest łazik, nie zebrał danych nadających się do wykorzystania. Udało się jednak wykonać nagranie audio już na powierzchni Czerwonej Planety - eksperci zapewniają, że oprócz odgłosów wydawanych przez łazik słyszalny jest na nim również wiatr. NASA podkreśla, że to pierwszy przypadek w historii, kiedy łazik marsjański został wyposażony w mikrofon. 

Na konferencji oprócz filmu z lądowania i nagrania audio z powierzchni zaprezentowano też panoramiczne zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez łazik. 

Wystrzelony w lipcu zeszłego roku łazik Perseverance wylądował na Marsie 18 lutego. Łazik został dostarczony na Marsa przez specjalną platformę lądująca, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go w dół i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim, a następnie sama odleciała. 

Perseverance wylądował w kraterze Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie w dawnej historii Marsa znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody. W pobliżu miejsca lądowania jest też dobrze zachowana delta, która wydaje się pozostałością dawnej rzeki. To idealnie miejsce do poszukiwań ewentualnych śladów życia na Marsie. 

Na poniższym zdjęciu, wykonanym przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) widać miejsce lądowania Perseverance (w środku), a także miejsca upadku osłony termicznej (po prawej), kosmicznego dźwigu i osłony górnej ze spadochronem (po lewej).

W najbliższym czasie NASA będzie kontynuowała inspekcję urządzeń łazika i jego najbliższego otoczenia. Centrum kontroli misji sprawdzi dane dotyczące pięciu z siedmiu instrumentów zainstalowanych na Perseverance i przeprowadzi pierwsze obserwacje marsjańskiej pogody z pomocą urządzenia Mars Environmental Dynamics Analyzer instrument. 

W najbliższych dniach łazik prześle na Ziemię wysokiej rozdzielczości panoramę krateru Jezero, wykonaną z pomocą instrumentu Mastcam-Z. Ta panorama pomoże w planowaniu pierwszych działań łazika.