Archeolodzy z uniwersytetu w Leicester sądzą, że fragmenty szkieletu znalezionego w trakcie prac archeologicznych na miejskim parkingu mogą być szczątkami ostatniego króla z dynastii Plantagenetów Ryszarda III (1452-85). "Szczątki pokazują nieprawidłowości budowy kręgosłupa i wklęśnięcie w czaszce sugerujące podobieństwa do sposobu opisu monarchy w historycznych zapiskach" - ogłosiła ekipa prowadząca prace od 25 sierpnia.

Zobacz również:

  • Brytyjscy archeolodzy sądzą, że znaleźli miejsce spoczynku ostatniego króla Anglii z dynastii Plantagenetów. Problem w tym, że jeśli mają rację, oznacza to, że szczątki Ryszarda III znajdują się pod obskurnym miejskim parkingiem. więcej

Budowa kości wskazuje, iż mężczyzna miał niesymetryczne ramiona wskutek zaawansowanego skrzywienia bocznego kręgosłupa, choć nie oznacza, że był garbusem tak, jak opisał go William Szekspir, w głośnym dramacie "Ryszard III" przypisując mu cytat: "Konia! Konia! Oddam królestwo za konia!".

Dobrze zachowane kości zostaną poddane analizie DNA. Porównawczy materiał DNA zgodził się dać 55-letni stolarz Michael Ibsen, syn siostrzenicy spokrewnionej z 16. pokoleniem wywodzącym się od siostry monarchy - Anny. Szczątki króla zostałyby następnie uroczyście pochowane w miejskiej katedrze w Leicester.

Po niespełna dwuletnim (1483-85) panowaniu Ryszard III poległ w bitwie na Polu Bosworth (Leicestershire), jednej z najważniejszych bitew w historii Anglii. Jego zbezczeszczone i odarte z kosztowności zwłoki przywieziono do Leicester i jako pokonanego pochowano bez honorów w miejscowym klasztorze franciszkańskich zakonników. Klasztor został zniszczony w okresie Reformacji.

Wykopaliska trwały dwa tygodnie

W wyniku dwutygodniowych wykopalisk, w których posłużono się radarem do penetracji gruntu zlokalizowano m. in. miejsce, w którym mieścił się klasztorny kościół, a w nim chór, w którym archeolodzy przypuszczali, że król mógł zostać pochowany, a także ogródek z płytami chodnikowymi wokół niego.

Odkrycie ogródka (tzw. Herrick Garden od nazwiska burmistrza Leicester Roberta Herricka, który kupił część terenu, na którym stał klasztor) uważane jest za szczególnie ważne, ponieważ istnieje o nim zapis z 1612 r., w którym jest mowa o metrowym filarze z napisem, że tu właśnie znajdują się szczątki Ryszarda III. Jest to ostatni znany zapis miejsca pochówku.

Okrutny władca

Spadkobiercy Herricka sprzedali ogród z początkiem XVIII w. Z czasem został pokryty nawierzchnią, a w latach 30-40 XX w. stał się parkingiem.

Ryszard III pochodził z królewskiego rodu Yorków i jest ostatnim monarchą z dynastii Plantagenetów zasiadającej na tronie blisko 270 lat (1216-1485) ustępując miejsca Tudorom, którzy pokonali ich w 30. letniej Wojnie Róż między Yorkami i Lancasterami zasiadając na tonie do 1603 r.

W historii Ryszard III zapisał się jako tyran. Do władzy doszedł zagarniając tron 12-letniemu bratankowi i prędko zasłynął jako okrutny władca.