Przypadkowe odkrycie może zrewolucjonizować metody pozyskiwania wodoru do celów energetycznych. Naukowcy z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne ogłosili właśnie, że katalizator oparty na związkach molibdenu może znacznie przyspieszyć reakcję elektrolizy wody, w której powstaje wodór i tlen. Od dawna wiadomo, że wodór może być znakomitym i czystym paliwem, jego otrzymywanie jest jednak wciąż zbyt kosztowne. Być może teraz to się zmieni.

Jak donosi na swej stronie internetowej czasopismo "Chemical Science" grupa naukowców z Lozanny odkryła, że powszechnie spotykane w naturze siarczki molibdenu znacznie przyspieszają w temperaturze pokojowej reakcję rozkładu wody na wodór i tlen.

Do tej pory jako katalizatora tej reakcji używano platyny, ale związki molibdenu są nieporównanie tańsze, a ich działanie - bardziej efektywne.

Wodór od dawna uważany jest za ekologiczne paliwo przyszłości. Produktem jego spalania jest w końcu para wodna. Do tej pory jednak zbyt wiele energii potrzeba, by pozyskiwać z wody znaczące ilości wodoru.

Nowe katalizatory, stabilne, tanie i wydajne w temperaturze pokojowej mogą tę sytuacje radykalnie zmienić. Można liczyć na to, że dzięki nim powszechniej będzie można stosować pojazdy napędzane paliwem wodorowym.

Naukowcy z Lozanny już opatentowali swój wynalazek. Teraz zamierzają zbudować prototyp aparatury, która pozwoli w oparciu o nowe katalizatory wytwarzać wodór przy wykorzystaniu energii słonecznej.

Sami twierdzą, że dokonali swojego odkrycia przez przypadek, ale można przypuszczać, że kierowali się w swej pracy wskazówkami badaczy z Lawrence Berkeley National Laboratory, którzy już przed rokiem informowali o katalitycznych właściwościach innego zwiazku molibdenu.